Arşidük Usulü Omlet Tarifi

Arşidük Usulü Omlet

Arşidük Usulü Omlet Nasıl Yapılır?

 1. ARŞİDÜK USULÜ OMLET
 2. 12 adet yumurta
 3. 60 gram margarin (3 çorba kaşığı)
 4. Tuz
 5. Biber
 6. İÇİNE:
 7. 10 adet tavuk ciğeri
 8. 200 gram mantar
 9. 60 gram margarin (3 çorba kaşığı)
 10. ÜSTÜNE:
 11. 300 gram domates (2 orta) ya da 1 kahve fincanı dömiglas ya da 2 kahve fincanı mader salçası
 12. 1 Bir tavaya, silme 3 çorba kaşığı margarin koyarak kızdırmak, sonra bu yağa; soyulmuş yıkanmış ve doğranmış 200 gram mantar ilâve ederek 5 dakika pişirmeli ve delikli kepçe ile iyice süzülmüş olarak yağdan çıkararak, bir tabağa almalı ve bir tarafa bırakmalıdır.
 13. 2 Sonra, mantarları sote etmiş olduğumuz yağa; kıyılırcasına küçük doğranmış 10 adet tavuk ciğeri katarak, karıştırmak suretiyle 2 dakika pişirmeli ve bunları da süzülmüş olarak, yağdan tabağa almalı ve bir tarafa bırakmalıdır.
 14. 3 Daha sonra bir kuşaneye 12 adet yumurta, 2 tatlı kaşığı tuz, 1 kahve kaşığı karabiber ile sote etmiş olduğumuz tavuk ciğerini de koyarak, yumurtaları çatalla ancak beş, altı kez çalkalamak ve bir tarafa bırakmalıdır. (Altışar yumurta hesabiyle iki defada pişirmelidir.)
 15. 4 Diğer taraftan da yumurtaları içinde rahatça pişirebilecek bir tavaya 3 silme çorba kaşığı margarin koyarak, yağın hafifçe rengi dönünceye kadar kızdırmalı, yağ kızınca; sol el ile tavanın sapını tutmalı, sağ el ile de az çırpılmış ciğerli yumurtaları tavanm tam ortasına dökerek bir çatalla hemen tavanm içindeki yumurtaların dibini kazırcasına üç - beş kez kanştırmalı, sonra da yumurtalardaki sulu hal yok oluncaya kadar tavayı hafifçe sallamak suretiyle omleti pişirmelidir.
 16. 5 Pişince; tavadaki omletin tam ortasma iki parmak eninde sote etmiş olduğumuz mantarları yaydıktan sonra omletin her iki tarafını mantarların üstlerine kapatmalı. Sonra da omletin servis tabağına kapatarak tavayı altüst etmek suretiyle omleti tabağa almalı üstüne de kabuk ve çekirdekleri çıkarılmış yağsız beş dakika pişirilerek az pürem-si hale getirilmiş 2 orta domates ya da hazırlanmış mader salçası ya da dömiglas ilâve etmeli ve servis yapmalıdır. Et özsuyu salçası da kullanılabilir.

Yayınlanma Tarihi: 18 Mart 2011