Paris Usulü Yumurta Tarifi

Paris Usulü Yumurta

Paris Usulü Yumurta Nasıl Yapılır?

 1. PARİS USULÜ YUMURTA
 2. 12 adet yumurta
 3. 12 adet kalın, büyük francala dilimi
 4. 140 gram margarin (7 çorba kaşığı)
 5. SALÇASI:
 6. 30 gram margarin (1 1/2 çorba kaşığı)
 7. 50 gram füme dil (isteğe bağlı)
 8. 50 gram dana jambon (isteğe bağlı)
 9. 300 gram domates (2 orta)
 10. Tuz
 11. Karabiber
 12. 1 Bir kuşaneye bir buçuk çorba kaşığı margarin, kibrit çöpü gibi ince doğranmış 50 gram füme dil ile 50 gram jambon ya da yine 50 gram füme dil koyarak bunları 2 - 3 dakika kadar kavurmalı, sonra bunlara kabuk ve çekirdekleri çıkarılmış ve gayet küçük kesilmiş 2 orta domates ile 2 tatlı kaşığı da tuz ilâve ederek, domatesler yumuşayıp eriyince kuşaneyi ateşten alarak bir tarafa bırakmalıdır. (İçlerine dil vs jambon koymadan da olabilir.)
 13. 2 Diğer taraftan da, bir gün kadar bayatlamış ve kenarları çıkarılmış 5 - 6 santim eninde 8 - 9 santim boyunda ve 3 - 4 santim kalınlığında düzgün ve itina ile kesilmiş 12 francala dilimlerinin içlerine, birer yumurta alabilecek genişlikte ve derinlikte oymalı ve sonra da oyulmuş bu ekmekleri içinde kızdırılmış 7 silme çorba kaşığı margarin ya da rafine çiçek yağı olan tavaya atarak ekmeklerin her bir taraflarını hafifçe kızartmalı ve yağdan alarak oyuk kısımları üste getirilmiş olarak, bir fırın tepsisine yerleştirilmelidir. (Bu yumurtaların tekrar ısıtılmasını tavsiye etmeyiz. Öğle ve akşam olmak üzere yumurtaları iki kez taze olarak pişirmelidir.)
 14. 3 Bundan sonra, tepsiye yerleştirmiş olduğumuz ekmeklerin oyuk olan kısımlarına birer adet yumurta kırdıktan sonra bunları ısısı üstten verilen kızgınca fırına sürerek 4 - 5 dakika kadar pişirmeli ve hemen servis tabağına almalı ve ekmeklerin içindeki yumurtaları üstlerine de hazırlayarak bir tarafa bırakmış olduğumuz füme dili domates salçasına eşit olarak bölmeli ve hemen servis yapmalıdır. (Yumurta sarılarının kesinlikle fazla pişmemesi gerektir.)
 15. NOT: Yumurtalar servis edildiklerinde üstlerine, yarımşar kaşık kadar da mader sosu ilâve edilecek olursa, yumurtaların lezzeti artmış olur.

Yayınlanma Tarihi: 18 Mart 2011