Mariniyer Usulü Balık Fransa Tarifi

Mariniyer Usulü Balık Fransa

Mariniyer Usulü Balık Fransa Nasıl Yapılır?

 1. MARİNİYER USULÜ BALIK (FRANSA)
 2. Levrek, kefal, mercan, iskorpit, kırlangıç, dülger gibi balıklardan
 3. 1000 gram beyaz etli balık
 4. 2 1/2 bardak su
 5. 1 küçük soğan
 6. 1/2 demet kereviz yaprağı maydanoz ve dereotu sapları
 7. Tuz
 8. SALÇASI:
 9. 10 gram un (1 komposto kaşığı)
 10. 20 gram zeytinyağı (1/3 kahve fincanı)
 11. 250 gram balık suyu (l.% bardak)
 12. 35 gram soğan (1/2 orta)
 13. 4 diş sarımsak
 14. 1/2 demet dereotu
 15. 1/2 demet maydanoz
 16. 1 büyük limon
 17. Tuz
 18. Acı kırmızı biber
 19. 1 Bir tencereye pulları kazınmış, kulak ve içleri temizlenmiş ve yıkanmış 1000 gram beyaz etli balık, iki buçuk bardak su, 1 küçük soğan, yarım demet kereviz yaprağı, 2 tatlı kaşığı tuz ile maydanoz ve dereotunun sap ya da köklerini koyarak, tencereyi kuvvetli ateşe oturtmalı, suyun ısınmasiyle üstünde birikmeye başlayan köpükleri alıp attıktan sonra kapaksız olarak balıklan 25 dakika haşlamalı, sonra balıkları bir delikli kepçe ile tabağa aldıktan sonra, balık suyunu da süzmek suretiyle ayn bir kaba almalıdır. (Suyun tam bir çeyrek bardak gelmesi gerektir. Daha fazla ise bir süre kapaksız kaynatmak suretiyle istenilen miktara indirilmelidir)
 20. 2 Sonra; bir kuşaneye üçte bir kahve fincanı zeytinyağı, 1 silme komposto kaşığı da un koyarak, orta ateşte, her ikisi birbirlerine karışıncaya kadar kanştırmak suretiyle pişirmeli, sonra bunlara süzmüş olduğumuz bir, bir çeyrek bardak balık suyunu ilâve ederek, salça ancak sahlep kıvamında bir koyuluğa gelinceye kadar pişirmeli ve ateşten alarak soğumaya ya da ılınmaya bırakmalıdır.
 21. 3 Sonra haşlamış olduğumuz balıkların deri ve kılçıklarım ayıkladıktan sonra bir tabağa yerleştirmeli, sonra balıklara sırasiyle küçük kesilmiş yarım baş soğan, kıyılmış 4 diş sarmısak, bir tutam kırmızı biber, ılınmaya bırakmış olduğumuz salça ile 1 limonun suyunu, her ikisi de kıyılmış yarımşar demet dereotu ve maydanoz ilâve etmeli ve iyice soğumuş olarak servis yapmalıdır.

Yayınlanma Tarihi: 18 Mart 2011