Ağaççilekli Bavaruaz Tarifi

Ağaççilekli Bavaruaz

Ağaççilekli Bavaruaz Nasıl Yapılır?

 1. AĞAÇÇİLEKLİ BAVARUAZ
 2. 1/2 kg ağaç çileği
 3. 450 gr toz şeker
 4. 150 gr su
 5. 3 adet yumurta akı
 6. 1 tatlı kaşığı limon
 7. 2 damla kırmızı şekerci boyası
 8. 1 damla yeşil şekerci boyası
 9. 300 gr şantiy kreması
 10. 10 jelatin yaprağı
 11. Sapları ayıklanmış ve iyice yıkanmış 500 gram ağaççileği bir tencere içine oturtulmuş kalınca delikli bir süzgece koyularak, bunlar avuç ile mıncıklamak suretiyle çileklerin su ve posasının süzgeçten tencereye geçmesi sağlanır bir tarafa bırakılır.
 12. Sonra bir kuşaneye, 450 gram şeker, 150 gram su, bir tatlı kaşığı limon suyu koyularak, orta ısıdaki ateşte bir taşım kaynatmak suretiyle koyu şurup yapılır, sonra da kap ateşten alınarak buna 15 dakika soğuk suda yatırılmış lOadet jelatin yaprağı katılır ve karıştırmak suretiyle jelatinlerin şurup içinde erimesi sağlanır.
 13. Bundan sonra başka bir tencereye 3 adet yumurta akı ile 1 tutam tuz koyularak yumurta akları kar gibi beyaz ve koyuca bir köpük haline gelinceye kadar telle 5 dakika dövülür, sonra da içine jelatin katılmak suretiyle hazırlanmış olan koyu şuruba sıcak olarak azar azar katmak, bir taraftan da yumurtalar hızlıca çırpılmak suretiyle bu jelâtinli şurup yumurta aklarına yedirilir. Bu arada katılacak şurubun kaynar bir halde olmasına dikkat etmelidir.
 14. Sonra şurup karıştırılmış olan yumurta aklarına 2 damla kırmızı ve 1 damla kadar da yeşil şekerci boyası ile süzgeçten geçirilmiş olan suluca çilek püresi de katıldıktan sonra karışım peltemsi bir hal alıncaya kadar soğuk su içine oturtarak karıştıra karıştıra soğutulur.
 15. Ağaççileği kreması pelteleşmeye yüz tutuncajbuna 300 gram da şantiy kreması katılarak hep birlikte iyice karıştırılır, sonra elde edilen bu bavaruaz kreması, yuvarlak bir kalıba döküldükten sonra düzgün bir şekilde yayılır, sonra da kalıp buza gömülerek ya da buzdolabında iki saat bırakılarak dondurulur.
 16. İki saat sonra bavaruazın kalıba yapışık olan yanları bıçakla sıyrıldıktan sonra kalıbın alt kısmı birkaç kez ılık suya sokulup çıkartılmak suretiyle bavaruazın kalıp içindeki yapışıklığı giderilir, sonra da kalıbın üstüne bir tabak kapatılarak alt üst etmek suretiyle tabağa alınır ve servis yapılır.

Yayınlanma Tarihi: 18 Mart 2011