Buğulama Çilek Suflesi Fransa Tarifi

Buğulama Çilek Suflesi Fransa

Buğulama Çilek Suflesi Fransa Nasıl Yapılır?

 1. BUĞULAMA ÇİLEK SUFLESİ (FRANSA)
 2. Gereçler:
 3. 300 gr çilek püresi
 4. 40 gr tereyağı
 5. 40 gr un
 6. Şeker
 7. 3 yumurta sarısı çırpılmış
 8. 1 yemek kaşığı limon suyu
 9. 3-4 yumurta akı
 10. 2 yemek kaşığı haşlanmış ortadan ayrılmış badem
 11. Çilek sosu
 12. 15 cm. çapındaki sufle kabını ve fırını hazırladıktan sonra, tereyağını bir kap içinde ateş üzerinde eritip ateşten alarak unu katın. Çilek püresini ekleyip tekrar ateş üzerine koyarak kaynama noktasına ulaştırın ve karıştırarak 3 dakika kaynatın. Dilediğiniz kadar şeker koyarak kaynatın. Dilediğiniz kadar şeker koyarak tatlandırın. Soğutup, azar azar yumurta sarılarını katıp, limon suyunu ekleyin. Yumurta aklarını kar haline gelene dek çırpıp yine çırparak karışıma katın. Hazırlanan sufle kabına döküp, bu kabı yarısına ulaşacak kadar su konulmuş fırın tepsisine koyarak 1 saat kadar fırında pişirin.
 13. Bu arada ikiye yarılmış bademleri hafif kavurun. Çilek sosunu da hazırlayın. Sufle hazır olunca, sostan üzerine sürüp, bademleri serpiştirin ve hemen servisini yapın. Sosunu da ayrı bir kap içinde sunun.
 14. Not: Bu tarif taze, kuru ya da konserve meyve ile yapılabilir. Meyveyi püre haline getirip suyu ile birlikte 300 gr'a ulaştırın. Fazla suyu sos için saklayın. Suflede kullanacağınız şekerin niceliği meyve püresinin tatlılığı ile bağlantılıdır.

Yayınlanma Tarihi: 18 Mart 2011