Patlicanli Ve Patatesli Yahni Tarifi

Patlicanli Ve Patatesli Yahni

Patlicanli Ve Patatesli Yahni Nasıl Yapılır?

  1. PATLICANLI VE PATATESLİ YAHNİ
  2. Patatesler, muhtelif cins ve lezzette olduklarından, tanınmış ve makbul bulunan sarı cinsinden almalı. Patlıcanların da acımtırak olmıyan yumuşak cinslerinden seçmelidir. Kabuklarını soyduktan ve doğradıktan sonra bir kere sudan geçirmelidir.
  3. Patatesleri, gerek patlıcanları tavada, evvelâ yağda hafif kızartıp hazırlamalıdır. Sofra ihtiyacına göre, mevcut eti de elma büyüklüğünde doğramalı. Sonra, bu etleri haşlayıp süzmeli. Et suyunun üzerindeki yağı da alarak suyunu bırakmalı. Etler, bir iki kaşık yağda tencerede soğaniyle birlikte, kuvvetli ateşte biraz kızartılmalı. Üzerine, mevcut et suyundan bir kaç kepçe boşaltınız. Taze domates veya salçasını katınız. Hazırlanmış patates veya patlıcanları da dökünüz. Tuzunu ve biberini ekiniz. Ve mutedil ateş üzerinde az vakit içinde, pişmesini bekleyiniz. Patatesler fazla helmelenmeden indiriniz.
  4. Not: Bazı patlıcanlarda, tesadüf edilen acılığı gidermek için doğradıktan sonra, bir lengere dizmeli ve üstlerine ince mutfak tuzundan serperek, patlıcanlardan siyah renkte suyun akmasını beklemelidir. Bu suretle, acılık giderilmiş olur. Ve patlıcanlar, tekrar yemeğe katılabilir.

Yayınlanma Tarihi: 18 Mart 2011