Alman Usulü Kremali Siğir Tarifi

Alman Usulü Kremali Siğir

Alman Usulü Kremali Siğir Nasıl Yapılır?

 1. ALMAN USULÜ KREMALI SIĞIR
 2. 6 çorba kaşığı un
 3. 1 tatlı kaşığı tuz
 4. 1 çay kaşığı karabiber
 5. 1 kg yağsız kuşbaşı sığır eti
 6. 4 çorba kaşığı tereyağı
 7. 1 soğan (iyice kıyılmış)
 8. 2 diş sarımsak (döğülmüş)
 9. 2 tatlı kaşığı kırmızı biber
 10. 1 tatlı kaşığı yenibahar
 11. 1 defne yaprağı
 12. 2 su bardağı et suyu
 13. 1 su bardağı acı krema
 14. 1 çorba kaşığı limon suyu
 15. Un, tuz ve biberi bir tabakta karıştırıp, etleri bu karışımın içinde yuvarlayınız. Fazla unları bir çanağa silkeleyip, etleri bir kenara koyunuz Orta sıcaklıkta ateşte, büyük bir tavada tereyağını eritiniz. Yağ kızınca kuşbaşı etleri tavaya atıp, her tarafları kahverengi bir renk alana kadar pişiriniz. Bir delikli kepçe ile etleri süzerek ayrı bir tabağa çıkarınız.
 16. Aynı tavaya soğan ve sarımsağı koyup yumuşayıncaya kadar pişiriniz. Yanmamasma dikkat ediniz; kırmızı biber, yenibalhar ve defneyi de içine atıp iyice karıştırınız. Et suyunu ekleyip karıştıra karıştıra kaynatınız. Etleri tekrar tavaya koyup ağzını kapatınız ve hafif ateşte 2 saat, yumuşayana kadar pişiriniz.
 17. Eti bir tabağa koyup, üstünü sıcak durması için alüminyum kâğıtla örtünüz. Tavada yağlı sudan 1/4 su bardağı kadarmı bırakıp gerisini dökünüz. Ayırdığınız suyu orta boy bir tencereye koyup önce orta ateşte iyice ısıtınız; sonra hafif ateşte birkaç dakika kaynatınız.
 18. Orta boy bir kâsede krema, limon suyu ve çanaktaki artmış unu karıştırmız. Devamlı karıştırarak, kaynamış olan yağlı suyu azar azar karışıma yediriniz. İyice karıştırdıktan sonra, tekrar tencereye boşaltınız. Sosu koyulaştırmak için kaynatmadan pişiriniz. Etleri de tencereye atıp karıştırınız. (Etler ısınmalı ama sos kaynamamalıdır). Bir tabağa alıp hemen servis ediniz.
 19. Not: Bu baharatlı Alman et yemeği geleneksel olarak hamur lokması ile yenirse de makarna ile de servis edilebilir.

Yayınlanma Tarihi: 18 Mart 2011