Portakalli Bavyera Kremasi Tarifi

Portakalli Bavyera Kremasi

Portakalli Bavyera Kremasi Nasıl Yapılır?

 1. PORTAKALLI BAVYERA KREMASI
 2. 1 büyük portakal
 3. 1 kesme şeker
 4. 7 gr (1+1/2 yaprak) jelatin
 5. 250 gr (1+1/4 su bardağı) süt
 6. 6 çorba kaşığı toz şeker
 7. 4 yumurta sarısı
 8. 2 yumurta akı
 9. kahve kaşığının ucuyla tuz
 10. 75 gr krem şantiyi
 11. 2 çorba kaşığı portakal suyu
 12. 1 çorba kaşığı rafine yağ
 13. 1 kg'lık bir kalıbın içini fırçayla yağlayınız. Ters çevirip bir kâğıt havlunun üstüne koyarak, fazla yağını akıtınız.
 14. İyice yıkanmış bir portakalın bütün kabuğu üstüne kesme şekeri iyice sürünüz. Sonra, kesme şekeri küçük bir kâsede eziniz. Portakalın kabuğunu rendeleyip kâsede ezilmiş şekerle karıştırınız.
 15. Portakalı küçük bir kaba sıkınız. Jelatini çok az ılık suda eritip portakal suyuna ekleyiniz.
 16. Sütü hafif ateşte ısıttıktan sonra bir kenara bırakınız.
 17. 5 çorba kaşığı toz şekeri kâsedeki portakal rendesi - şeker karışımına ekleyerek ortasını çukurlaştırınız. 1 yumurta sarısını çukura koyup şekerle iyi karışması için tahta bir kaşıkla iyice çırparak karıştırınız. Öteki 3 yumurta sarısı için de aynı işlemi üç kez tekrarlayınız. Yumurta sarılarıyla şeker iyice karışana kadar çırpmaya devam ediniz.
 18. Ilık sütü sicim gibi ince ince akıtıp ara sıra karıştırarak kremaya ekleyiniz.
 19. Üçte biri su dolu büyükçe bir tencereyi harlı ateşe koyup ısıtınız. Tam kaynamaya başlayacağı zaman ateşin altını iyice kısınız. Kremanın bulunduğu kâseyi bu suyun üstüne oturtup, devamlı karıştırarak iyice koyulaşınsaya kadar pişiriniz. Kremayı ateşten alarak, erimiş jelatini ekledikten sonra buzun üstüne oturtunuz.
 20. Yumurta aklarını ve tuzu bir kaba koyup çırpma teli ile kar haline gelene kadar çırpınız. Kalan bir tatlı kaşığı toz şekeri üstüne serpip, sertleşinceye kadar tekrar çırparak, kremaya katınız.
 21. Krem şantiyiyi küçük bir kapta çırpma teli ile koyulaşıncaya kadar çırpınız. Krem şantiyi ve portakal suyunu kalınlaşmakta olan kremaya katarak, hepsini birden karıştırıp kalıba dökünüz.
 22. Kalıbın üstünü alüminyum kâğıtla örterek 6 saat, iyice sertleşinceye kadar buzdolabında bekletiniz.
 23. Servisten önce kalıbı 1-2 saniye sıcak suya oturtup, kolayca çıkarabilmeık için bir bıçağı kalıbın iç kenarında çepeçevre gezdiriniz. Kremanızı, önceden soğutulmuş servis tabağına ters çevirerek servis ediniz.

Yayınlanma Tarihi: 18 Mart 2011