Kolay Fındıklı Turta Avusturya Tarifi

Kolay Fındıklı Turta Avusturya

Kolay Fındıklı Turta Avusturya Nasıl Yapılır?

 1. KOLAY FINDIKLI TURTA (AVUSTURYA)
 2. 100 gr fındık
 3. 4 yumurta, akları sarıları ayırılmış
 4. 125 gr pudra şekeri
 5. İçi:
 6. 50 gr tuzsuz tereyağı
 7. 50 gr şeker, elenmiş
 8. 25 gr çikolata
 9. Üstü:
 10. 75 gr kesme şeker
 11. 3 yemek kaşığı su
 12. 8 fındık
 13. 18 cm. çapındaki 2 adet kalıbı yağlayıp dip ve kenarlarına yağlı kağıt döşeyin. Fındıkları makinede çekin. Yumurta sarıları ile şekeri koyu bir krem haline gelene dek çırpın. Ayrı bir kapta sivri tepeler oluşturana dek yumurta aklarını çırpın. Fındıkları ve yumurta aklarını yumurta sarılarına katın. Karışımı iki kalıba bölüp orta ısıdaki fırında 30 dakika pişirin. 10 dakika kalıplarda beklettikten sonra çıkarıp soğumaya bırakın.
 14. Tereyağını krem haline getirip, şekeri katın. Çikolatayı ya sıcak su üzerine oturtulmuş bir kapta ya da plastik bir torbaya koyup sıcak suya daldırarak eritin. Tereyağı ile şeker karışımına katın ve çırpın. Bu kremayı keklerden birinin üstüne döşeyip diğer keki de en üste yerleştirin.
 15. Şeker ile suyu bir tencereye koyup şeker eriyene dek hafif ateşte tuttuktan sonra altın rengi bir karamel elde edene dek kaynatın. (Koyu bir ağda örneği). Yağlanmış bir bıçakla bu karameli kekin üstüne düzgün bir biçimde yayın. Henüz tam soğumadan, üstüne çizgiler çizin ve fındıklarla süsleyin.

Yayınlanma Tarihi: 17 Mart 2011