Puf Meyve Gözlemesi Tarifi

Puf Meyve Gözlemesi

Puf Meyve Gözlemesi Nasıl Yapılır?

 1. PUF MEYVE GÖZLEMESİ
 2. Gereçler:
 3. 100 gr un
 4. Bir tutam tuz
 5. 1 yemek kaşığı mısırözü yağı
 6. 150 gr ılık su
 7. 2 yumurta beyazı
 8. 4 muz
 9. dörde bölünmüş ya da 12 parça elma halkası
 10. Kızartma yağı
 11. Üstüne serpmek için pudra şekeri
 12. 1 limon
 13. Un ve tuzu bir kap içinde eleyin ve ortasını açın. Yağı suya karıştırıp bu çukura koyun ve undan azar azar katarak karıştırın. Tüm un karıştırıldıktan sonra, hamur, tahta kaşığın arkasını kaplayacak kıvama gelene dek gerekli suyu katın. Yuvarlak hareketlerle, hamurda topak kalmaması ve iyice karışması için iyice karıştırın. 20 dakika hamuru dinlendirerek kabarması için bekleyin.
 14. Gözlemeleri pişireceğiniz zaman, yumurta aklarını kar haline gelene dek çırptıktan sonra hamura katın.
 15. Kızartma yağını kızdırın. (Yağa bir çay kaşığı hamur atarak yağın kızgınlığını kontrol edin. Hamur yağın yüzeyine çıkıp, hemen gevrekleşip kızarırsa, yağ yeterince kızmıştır.) Kızartma maşası ile meyveleri birer birer hamura batı-rıp, tümüyle hamurla kaplandıktan ve hamurun fazlasını kabın kenarına vurarak akıttıktan sonra, yavaşça kızgın yağın içine bırakın. Gözlemeleri tavaya çok sıkışık olarak dizmeyin.
 16. Gözlemeleri kısım kısım kızartırken arada yağın kızgınlığını kontrol edin. Yağın kızgınlığı azalırsa, gözlemeler çok yağlı olur, aşırı kızgın ise, yanar. Gözlemelerin birer yüzleri kızardığında, çevirip diğer yüzlerini kızartın. Tavadan, yağın süzülmesi için yumuşak kağıda çıkarın ve üstüne şeker serpiştirerek limon dilimleri ile servisini yapın.

Yayınlanma Tarihi: 17 Mart 2011