Peynirli Rokalı Gözleme Tarifi

Peynirli Rokalı Gözleme

Peynirli Rokalı Gözleme Nasıl Yapılır?

 1. PEYNİRLİ ROKALI GÖZLEME
 2. 150-200 gr roka (4-5 adet) (sadece yaprakları, kullanılacak)
 3. 1/2 su bardağı dolusu rendelenmiş beyaz peynir (orta yağlı sert peynir önerilir)
 4. 2 çay kaşığı kuru kekik
 5. 2 çay kaşığı nane
 6. 2 çay kaşığı karabiber
 7. 2 çay kaşığı kırmızı pul biber
 8. 1 adet orta boy domates
 9. 1 adet hazır yufka
 10. 1 çay bardağı su
 11. 1 adet yumurtanın sarısı
 12. 2 çay kaşığı çörekotu
 13. Gözlemenin iç harcının hazırlanması için; roka tek tek yıkanıp süzülür. Yaprak kısımları koparılıp incecik doğranarak derin bir kaba aktarılır.
 14. Üzerine rendelenmiş peynir koyulup kekik ve nane serpiştirilir. Karabiber ve kırmızı pul biber de eklendikten sonra domatesler rendelenir. Malzemeler çatal yardımıyla iyice ezilir.
 15. Diğer taraftan, hazır yufka tezgaha serilir. Suyun yarısı kaşık yardımıyla yufkanın her tarafına gezdirilir. Yufkanın dört tarafı ortaya doğru zarf şeklinde katlanıp 35-40 santim boyutlarında kare bir yufka elde edilir.
 16. Büyük kare yufka eşit büyüklükte dört adet küçük kare elde edilecek şekilde kesilir.
 17. Kare parçaların üzerine peynirli rokalı harç yayılır. Yufkaların bir ucu üçgen oluşturacak şekilde diğerinin üzerine kapatılıp üstüne hafifçe bastırılır.
 18. Hazırlanan gözlemeler hafifçe yağlanmış geniş bir tepsiye yerleştirilir. Üzerlerine fırça yardımıyla çırpılmış yumurta sarısı sürülür.
 19. Çörekotu da serpiştirildikten sonra 175 dereceye ve alt-üst konuma ayarlı fırında üzerleri iyice kızanncaya kadar, en az 25 dakika pişirilir. Çıkanlıp sıcak sıcak servise sunulur.

Yayınlanma Tarihi: 17 Mart 2011