Kayisili Kaygana Tarifi

Kayisili Kaygana

Kayisili Kaygana Nasıl Yapılır?

 1. KAYISILI KAYGANA
 2. Necip Usta
 3. 500 gr. hafif ılık süt
 4. 50 gr. erimiş yağ
 5. 200 gr. un
 6. 3 bütün yumurta
 7. 1 çimdik tuz
 8. 600 gr. kayısı (tercihan şekerpare)
 9. 500 gr. toz şeker
 10. 1 limonun suyu
 11. 2 kahve fincanı su
 12. Üzerine serpmek için:
 13. 150 gr. pudra şekeri
 14. Kayısıları yıkayıp tamamen suyu süzülmüş olarak bir kaba çıkarıp çekirdeklerini ayıklayarak bir tencereye koyunuz. Üzerine şeker su ve limon suyunu ilâve edip ağır ateşte dikkatlice ağır ağır karıştırarak kaynatınız. Ateşi biraz daha kuvvetlendirip 15 dakika kaynattıktan sonra ateşten alınız. Kayısı reçel koyuluğunda olmalıdır. Sonra soğutunuz.
 15. Süt, yumurta, un, yağ, tuz ve şekeri bir kapta iyice karıştırınız. İçerisinde hiç un parçası kalmasın, eğer kalırsa ince bir süzgeçten süzdürünüz. Sonra tavayı normal olarak yeter derecede kızdırıp eritilip suyu alınmış bir yağla tavanın dibini hafifçe yağlayınız. Tava yağlanmalı fakat içinde yağ bulunmamalıdır. Sonra yapmış olduğunuz unlu yumurtalı kaygana harcından küçük bir kepçe ile tavanın kenarına hafifçe döküp tavayı sağa sola eğerek bir kâğıt inceliğinde tavanın dibine yayılmasını temin ediniz. Hemen bir paletle ucunu hafifçe kaldırıp altını üstünü çevirip 30 saniye kadar tavada pişiriniz. Sıra ile bir tepsinin üzerine veya masanın üzerine diziniz. Hepsini aynı şekilde hazırlayıp en sonunda üst üste istif ediniz. Şimdi kayganalar kullanmaya hazırdır.
 16. Teker teker kayganaların içlerine ikişer tatlı kaşığı dolusu kayısılı harç koyarak sıkıştırmadan sigara sarar gibi kalınca sarınız. Tabaklara veya servis tabağına düzgünce dizip fırına 2 dakika kadar sürüp hafif ılık vaziyete gelince üzerine pudra şekeri serpiniz ve servis ediniz.
 17. Not: Servis ederken bir kebab şişini kızdırıp üzerlerine bastırıp geniş ızgara biçimi verirseniz daha iyi olur.

Yayınlanma Tarihi: 17 Mart 2011