Kiş Meyveli Kaygana Tarifi

Kiş Meyveli Kaygana

Kiş Meyveli Kaygana Nasıl Yapılır?

 1. KIŞ MEYVELİ KAYGANA
 2. Necip Usta
 3. 500 gr. hafif ılık süt
 4. 50 gr. erimiş yağ
 5. 200 gr. un
 6. 3 bütün yumurta
 7. 1 çimdik tuz
 8. 4 adet muz
 9. 2 adet elma
 10. 4 yarım adet şeftali komposto (şurupsuz)
 11. 200 gr. kayısı marmelâtı veya reçeli
 12. 150 gr. pudra şekeri
 13. Kayısı marmelatını bir kaba koyunuz. Şeftali kompostosunu zar gibi doğrayıp ve diğer meyvaların da kabuklarını soyup zar gibi doğrayarak hepsini kayısı marmelatının içine ilâve edip karıştırınız.
 14. Süt, yumurta, un, yağ, tuz ve şekeri bir kapta iyice karıştırınız. İçerisinde hiç un parçası kalmasın, eğer kalırsa ince bir süzgeçten süzdürünüz. Sonra tavayı normal olarak yeter derecede kızdırıp eritilip suyu alınmış bir yağla tavanın dibini hafifçe yağlayınız. Tava yağlanmalı fakat içinde yağ bulunmamalıdır. Sonra yapmış olduğunuz unlu yumurtalı kaygana harcından küçük bir kepçe ile tavanın kenarına hafifçe döküp tavayı sağa sola eğerek bir kâğıt inceliğinde tavanın dibine yayılmasını temin ediniz. Hemen bir paletle ucunu hafifçe kaldırıp altını üstünü çevirip 30 saniye kadar tavada pişiriniz. Sıra ile bir tepsinin üzerine veya masanın üzerine diziniz. Hepsini aynı şekilde hazırlayıp en sonunda üst üste istif ediniz. Şimdi kayganalar kullanmaya hazırdır.
 15. Kayganaları teker teker alıp ortasına 2 tatlı kaşığı meyvalı harç koyunuz. Karşılıklı 4 ucunu tam harcın üzerine birbirlerinin üzerine hafif bindirerek kapatıp tabaklara veya servis tabağına diziniz. 2 dakika fırına sürüp, hafif ılıyınca üzerine pudra şekeri serpip servis ediniz.

Yayınlanma Tarihi: 17 Mart 2011