Portakalli Kaygana Tarifi

Portakalli Kaygana

Portakalli Kaygana Nasıl Yapılır?

 1. PORTAKALLI KAYGANA
 2. Necip Usta
 3. 500 gr. hafif ılık süt
 4. 50 gr. erimiş yağ
 5. 200 gr. un
 6. 3 bütün yumurta
 7. 1 çimdik tuz
 8. Portakallı harç için:
 9. 200 gr. tereyağ
 10. 200 gr. pudra şekeri
 11. 1 iri portakalın rendelenmiş kabuğu
 12. 1 bardak taze portakal suyu
 13. 1 adet limonun suyu
 14. Süt, yumurta, un, yağ, tuz ve şekeri bir kapta iyice karıştırınız. İçerisinde hiç un parçası kalmasın, eğer kalırsa ince bir süzgeçten süzdürünüz. Sonra tavayı normal olarak yeter derecede kızdırıp eritilip suyu alınmış bir yağla tavanın dibini hafifçe yağlayınız. Tava yağlanmalı fakat içinde yağ bulunmamalıdır. Sonra yapmış olduğunuz unlu yumurtalı kaygana harcından küçük bir kepçe ile tavanın kenarına hafifçe döküp tavayı sağa sola eğerek bir kâğıt inceliğinde tavanın dibine yayılmasını temin ediniz. Hemen bir paletle ucunu hafifçe kaldırıp altını üstünü çevirip 30 saniye kadar tavada pişiriniz. Sıra ile bir tepsinin üzerine veya masanın üzerine diziniz. Hepsini aynı şekilde hazırlayıp en sonunda üst üste istif ediniz. Şimdi kayganalar kullanmaya hazırdır.
 15. Tereyağı, pudra şekeri ve portakal kabuğunu bir kaba koyunuz. Bir çırpma teli ile 4-5 dakika karıştırarak çırpınız ve sonra azar azar portakal ve limon suyunu yediriniz. Servis etmeden 10 dakika önce bir tepsinin veya temiz cam veya çelik tavanın içinde portakaliı harcı ılık vaziyette eritip ateşten alınız.
 16. Kayganaları teker teker içine sokup, tamamen ısladıktan sonra muska şeklinde dörde katlayarak temiz bir tepsi veya tavaya diziniz. Hepsini muntazam dizip tamamladıktan sonra kalan erimiş portakaliı harcı üzerine dökerek 2 dakika hafif hafif sallayarak kaynatıp hemen servis ediniz.
 17. Not: Pirex cam tavalar, çelik tavalar, gümüş tavalar tercih edilir. Aluminyum siyahlaştırır.

Yayınlanma Tarihi: 17 Mart 2011