Fistikli Kaygana Tarifi

Fistikli Kaygana

Fistikli Kaygana Nasıl Yapılır?

 1. FISTIKLI KAYGANA
 2. Necip Usta
 3. 500 gr. hafif ılık süt
 4. 50 gr. erimiş yağ
 5. 200 gr. un
 6. 3 bütün yumurta
 7. 1 çimdik tuz
 8. Fıstık sosu:
 9. 1 kg. süt
 10. 150 gr. toz şeker
 11. 6 yumurtanın sarısı
 12. 30 gr. nişasta
 13. 1 çimdik tuz
 14. 1 çimdik vanilya
 15. 50 gr. kabuksuz çekilmiş yeşil fıstık
 16. Süt, yumurta, un, yağ, tuz ve şekeri bir kapta iyice karıştırınız. İçerisinde hiç un parçası kalmasın, eğer kalırsa ince bir süzgeçten süzdürünüz. Sonra tavayı normal olarak yeter derecede kızdırıp eritilip suyu alınmış bir yağla tavanın dibini hafifçe yağlayınız. Tava yağlanmalı fakat içinde yağ bulunmamalıdır. Sonra yapmış olduğunuz unlu yumurtalı kaygana harcından küçük bir kepçe ile tavanın kenarına hafifçe döküp tavayı sağa sola eğerek bir kâğıt inceliğinde tavanın dibine yayılmasını temin ediniz. Hemen bir paletle ucunu hafifçe kaldırıp altını üstünü çevirip 30 saniye kadar tavada pişiriniz. Sıra ile bir tepsinin üzerine veya masanın üzerine diziniz. Hepsini aynı şekilde hazırlayıp en sonunda üst üste istif ediniz. Şimdi kayganalar kullanmaya hazırdır.
 17. Yeşil fıstığı kaynar suda bir dakika kaynatıp süzünüz. Kabuklarını ovalayıp soyarak peynir veya ceviz çekme makinesinde çekiniz. Bekletip şeker, yumurta, nişasta, vanilya ve tuzu bir tencereye koyup, karıştırmalı teli ile iyice karıştırınız. Sonra sütü kaynar olarak karıştırmak suretiyle yalnız bir dakika kaynatıp ateşten alınız. Kayganaları muska biçimi üçgen olarak katlayıp servis yapacağınız tabaklara veya servis tabağına diziniz. Hazırlamış olduğunuz sosun içersine fıstığını ilâve edip, iyice karıştırdıktan sonra müsavi şekilde kayganaların üzerine döküp hemen sıcak olarak servis ediniz.
 18. Not: Fıstıklı salçayı dökmeden önce içine 2 çorba kaşığı çiğ tereyağ karıştırırsanız daha güzel olur. Salça beklemesi icap ederse sıcak suyun içine oturtularak bekletilmeli. Servis zamanı iyice karıştırılarak kullanmalıdır.

Yayınlanma Tarihi: 17 Mart 2011