Kaymak Kremali Kaygana Tarifi

Kaymak Kremali Kaygana

Kaymak Kremali Kaygana Nasıl Yapılır?

 1. KAYMAK KREMALI KAYGANA
 2. Necip Usta
 3. 500 gr. hafif ılık süt
 4. 50 gr. erimiş yağ
 5. 200 gr. un
 6. 3 bütün yumurta
 7. 1 çimdik tuz
 8. İçinin meyvası:
 9. 200 gr. çilek veya ağaç çileği
 10. 200 gr. pudra şekeri
 11. 2 adet muz
 12. 2 adet elma
 13. 2 adet şeftali yoksa
 14. 4 adet şeftali kompostosu
 15. Üzerinin kaymak kreması:
 16. 500 gr. süt
 17. 100 gr. toz şeker
 18. 4 yumurtanm sarısı
 19. 4 yumurtanın beyazı
 20. 50 gr. un
 21. 1 çimdik vanilya
 22. 200 gr. vurulmuş krem şantiye
 23. Meyvasının hazırlanışı: Çukur bir kapta çilekse yıkayıp temizleyip, ağaç çileği ise yıkamadan pudra şekerini ilâve ederek 3-4 dakika bir karıştırma teli ile karıştırarak eziniz. Sonra meyvaların kabuklarını soyup çekirdeksiz olarak zar gibi doğrayıp çilekli harcın içine karıştırarak bekletiniz.
 24. Kaymak kremasının hazırlanışı: Bir tencereye şeker, un, yumurta sarılarını koyup vanilyayı da ilâve edip iyice karıştırınız. Bir çırpma teli ile karıştırarak sütü kaynar olarak yedirip, devamlı karıştırmak sureti ile ağır ateşte 2 dakika kaynatıp ateşten alınız ve ılık vaziyete gelinceye kadar karıştırarak soğutunuz. Bir çırpma teli ile veya mikserde beyaz yumurtayı vurarak kar yapıp vurulmuş krem şantiye ile beraber sütlü harca yediriniz.
 25. Süt, yumurta, un, yağ, tuz ve şekeri bir kapta iyice karıştırınız. İçerisinde hiç un parçası kalmasın, eğer kalırsa ince bir süzgeçten süzdürünüz. Sonra tavayı normal olarak yeter derecede kızdırıp eritilip suyu alınmış bir yağla tavanın dibini hafifçe yağlayınız. Tava yağlanmalı fakat içinde yağ bulunmamalıdır. Sonra yapmış olduğunuz unlu yumurtalı kaygana harcından küçük bir kepçe ile tavanın kenarına hafifçe döküp tavayı sağa sola eğerek bir kâğıt inceliğinde tavanın dibine yayılmasını temin ediniz. Hemen bir paletle ucunu hafifçe kaldırıp altını üstünü çevirip 30 saniye kadar tavada pişiriniz. Sıra ile bir tepsinin üzerine veya masanın üzerine diziniz. Hepsini aynı şekilde hazırlayıp en sonunda üst üste istif ediniz. Şimdi kayganalar kullanmaya hazırdır.
 26. Teker teker kayganakarın üzerlerine 2 çorba kaşığı meyvalı harcı koyunuz. Harcın üzerine karşılıklı kayganaların uçlarını kapatıp dikkatlice dibi tereyağ ile yağlanmış temiz çelik veya gümüş veya bir tepsiye sıra ile dizip, muntazam kaymak kremasını döküp; üstten kızartan bir fırına sürüp 2-3 dakika üstünü kızartarak servis ediniz.
 27. Not: Otel ve lokantalarda üstten yanan fırın gibi ızgaralar vardır. Bunlara salamandra denir. Bunlar elbette daha güzeldir. Evlerdeki fırınlar da bu işi görür, yalnız evlerde kızarmasını beklememeli 3-4 dakika fırında bekletip çıkarmalı. Çok fazla ısınıp kaynar olması tercih edilmez.

Yayınlanma Tarihi: 17 Mart 2011