Hamur Kasesi Tarifi

Hamur Kasesi

Hamur Kasesi Nasıl Yapılır?

 1. HAMUR KASESİ
 2. 180 gr (1 1/2 su bardağı) un
 3. kahve kaşığının ucuyla tuz
 4. 90 gr (6 çorba kaşığı) tereyağı (soğuk)
 5. 1 çorba kaşığı toz şeker
 6. 1 yumurta (hafifçe çırpılmış)
 7. 1-2 çorba kaşığı çok soğuk su
 8. Un ve tuzu orta boy derin bir kaseye eleyip, yaŞı ekleyerek bıçakla ufalayınız. Parmaklarınızla ekmek içi görünümü kıvamına getirip şekeri katınız.
 9. Çırpılmış yumurtayı bir çorba kaşığı soğuk suyla birlikte ekleyip bıçakla yediriniz. (Hamur çok kuru ise bir çorba kaşığı su daha katınız.)
 10. Hamuru yavaşça yoğurup top yaparak buzdolabında 30 dakika bekletiniz.
 11. Hafifçe unlanmış hamur tahtasında, hamuru 0,5 cm kalınlığında açınız. Merdanenin üstünde kaldırarak 22,5 cm'lik bir hamur kalıbına döşedikten sonra sarkan kenarları bıçakla kesiniz. Önce fırınınızı orta sıcaklığa (200°C) getirip ısıtınız. Hamuru çatalla delip üstünü alüminyum kağıtla örterek biraz kuru fasulyeyle ağırlık yapınız. Hamuru 10 dakika pişirdikten sonra, fasulyeleri ve alüminyum kâğıdı kaldırıp 5 dakika daha, hamur nar gibi kızarana kadar pişiriniz. Hamuru çıkarıp ılınmaya bırakınız. Hamur kaseniz kullanılmaya hazırdır.
 12. Not: Çeşitli tatlılarda ve et yemeklerinde ana malzeme olarak kullanılan hamur kasesinin yapımı oldukça kolaydır. Hamuru pişirirken kullanacağınız fasulyeleri bir cam kavanozda 6 ay kadar saklayıp yeniden kullanabilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi: 17 Mart 2011