Fettan Kiz Böreği Tarifi

Fettan Kiz Böreği

Fettan Kiz Böreği Nasıl Yapılır?

 1. FETTAN KIZ BÖREĞİ
 2. Kullanılacak malzeme (6 kişi için):
 3. 100 gram un,
 4. 100 gram margarin yağı,
 5. 100 gram rendelenmiş kaşer peyniri,
 6. 4 yumurta,
 7. 50 gram gravyer peyniri,
 8. 1/2 litre süt,
 9. 1 fiske cevz-i bevva,
 10. yeteri kadar tuz ve karabiber.
 11. Yapımı: En azından bir litrelik yüksek kenarlı bir kalıbı ele almalı ve bunun içini iyice yağa bulamalı. Bunun üstüne de 1 kaşık kadar un serpmeli ve kalıbı çevirerek unun her yere eşit biçimde dağılmasını temin etmeli.
 12. Beri yanda kalan un, yağ, süt ve cevz-ı bevvayla bir beşamel hazırlamalı. Tuzunu da serptikten sonra beşameli karıştırarak beş dakika pişirmeii Ateşten indirince gene karıştırarak rendelenmiş kaşer peynirini katmalı. Beşamel ılıyınca bunu karıştırarak teker teker yumurtaların sarılarını katmalı (bir yumurta iyice yedirilmeden ikincisini katmamalı). Gerekirse yeteri kadar tuz ve karabiber serpmeli.
 13. Bir başka kapta yumurtaların aklarını bir tutam tuzla iyice çırparak kar köpüğü duru muna getirmeli. Sonra bunu yavaş yavaş karıştırılacak olan beşamelli karışıma azar azar katmalı. Yumurta aklarının katılması sona erince karışımı kalıba boşaltmalı . Üstüne küçük parçalara ve ince dilimlere doğranmış gravyer peynirini de serpiştirdikten sonra kalıbı ortadan az sıcak bir fırına koymalı.
 14. Fırının kapağını açmadan kalıbı burada 20 - 25 dakika tutmalı. Bu sürenin sonunda fırının ısısını önce ortaya çıkarmalı, beş dakika sonra kızgın olacak bir şekilde ısısını iyice artırmalı ve on dakikada böylece tuttuktan sonra kalıbı fırından çıkarmalı. Kabarıklığının inmemesi için kalıbı fırından çıkarır çıkarmaz hemen sofraya götürüp servis yapmalı.

Yayınlanma Tarihi: 17 Mart 2011