Meyvali Puf Böreği Tarifi

Meyvali Puf Böreği

Meyvali Puf Böreği Nasıl Yapılır?

 1. MEYVALI PUF BÖREĞİ
 2. Kullanılacak malzeme:
 3. 200 gram kurutulmuş mürdüm eriği veya üryani eriği,
 4. 200 gram elma,
 5. 200 gram armut,
 6. 50 gram kuş üzümü,
 7. 50 gram çamfıstığı,
 8. 50 gram toz şekeri,
 9. 50 gram rendelenmiş sütlü çikolata.
 10. Hamuru için:
 11. 300 gram un,
 12. 2 yumurta,
 13. 1 portakal,
 14. 75 gram toz şekeri,
 15. 25 gram margarin yağı veya tereyağı,
 16. 1 çay kaşığı tuz,
 17. 75 gram pudra şekeri.
 18. Kızartmak için:
 19. 1+1/2 bardak yerfıstığı yağı mısır özü yağı veya susam yağı da olabilir.
 20. Yapımı: Ilık suyun içine erikleri koyup yumuşatın. Bir başka kaptaki suda da temizlenmiş üzümleri yumuşatın.
 21. Erikleri 50 . 60 dakika kadar yumuşattıktan sonra sudan çıkarıp doğrama tahtasına koyun. Çekirdeklerini çıkardıktan sonra küçük parçalara doğrayın.
 22. Armutla elmaların kabuklarını soyup bunların çekirdeklerini ve çekirdek yuvalarını çıkardıktan sonra küçük parçalara doğrayın.
 23. Çamfıstıklarını bir bıçak veya satırla kıyarcasına doğrayın.
 24. Bir tencereye doğranmış erikleri, elmaları, armutları, çamfıstıklarını suyu süzülmüş kuşüzümlerini, rendelenmiş çikolatayı, toz şekerini koyup kabı hafif bir ateşe oturtun. Vakit vakit karıştırarak meyvalar diriliklerini kaybedinceye kadar bunları kaynatın. Meyvalar iyice pişince bunları ateşten indirip bir kenarda soğumaya bırakın.
 25. Bu iş bittikten sonra yoğurma mermerinin üstüne elekten geçirerek unu boşaltın. Bunun ortasını çukurlaştırın buraya toz şekerini, 1 çay kaşığı kadar tuzu, bütün bir yumurtayı, yarım portakalın suyunu, sadece sarısı rendelenmiş portakal kabuğunu, margarin yağını koyun. Hamuru iyice yoğurup yuvarlayın. Sonra elle bastırıp yassılaştırın ve merdaneyle açın. Sonra oklavayı ve hamur yoğurma mermerini unlayıp yufkayı iyice inceltin.
 26. Tırtıllı bir hamur kesme yuvarlağından yararlanarak yufkadan birçok yuvarlak çıkarın. Sonra bir kenarda soğutmuş olduğunuz meyvalı karışımı alın ve kaşığın ucuyla bundan parçalar alıp bu yuvarlak hamur yaprağının ortasına kondurun.
 27. Bir kenarda duran ikinci yumurtayı bir küçük kâseye kırın ve bir çatalla hafifçe çırpın. Sonra bir fırçayla bu yumurtayı yuvarlak yufkaların kenarlarına sürün böylece yufkaların uçlarını kolayca birbirine yapıştırmış olacaksınız.
 28. Yuvarlak yufkaları içleri ortada kalmak üzere ikiye katlayın ve uçlarını bastırarak birbirine yapıştırın. Bütün yufkalar yapıştırıldıktan sonra derince ve temiz, kokusuz bir tavaya yerfıstığı yağinı koyup tavayı ,orta ısılı bir ateşe oturtun.
 29. Yağ kızmaya başlarken börekleri üçer - dörder tavaya atıp önce bir yanlarını hafif pembeleşinceye kadar kızartın. Sonra bunların öbür yüzlerini çevirin. Börekler kızardıkça kevgirle süzerek tavadan alın ve bir kurutma kâğıdının üstüne koyun. Boşalan tavaya ise yeniden 3-4 börek atın.
 30. Kâğıt fazla yağı çektikçe börekleri kâğıttan alıp servis tabağına yerleştirin. Üzerlerine pudra şekeri serpin.
 31. Böreklerin pişirilmesi sona erince bunları ya tamamiyle soğutun veya ılımasını bekleyin. Sonra servis yapın.

Yayınlanma Tarihi: 17 Mart 2011