Hakan Böreği Tarifi

Hakan Böreği

Hakan Böreği Nasıl Yapılır?

 1. HAKAN BÖREĞİ
 2. Kullanılacak malzeme (4 kişi İçin):
 3. 1/2 kilo koyun kıyması,
 4. 1/2 kilo patates,
 5. 1 bardak et suyu,
 6. 40 gram sadeyağ,
 7. 1 küçük baş soğan,
 8. 1 çorba kaşığı domates salçası,
 9. 1 bardak süt,
 10. 1/2 çorba kaşığı hardal,
 11. 1 fiske cevz-i bevva,
 12. yeteri kadar tuz ve karabiber.
 13. Yapımı: İki - üç defa kıyma makinesinden geçirildikten sonra yarım kilo olacak koyun kıymasını bir kâseye koymalı. Buna bir baş küçük soğanı rendeleyerek katmalı. Tuzunu ve biberini serpmeli. Hardalı ve et suyunda eritilmiş domates salçasını katmalı. Kalan et suyunu da azar azar katarak karışımı birbirine iyice yedirmeli. Beri yanda patatesi kaynar tuzlu suda iyice haşlamalı. Patatesler iyice haşlanınca kabuklarını soyup pompresten geçirerek püre durumuna getirmeli. Buna bir fiske cevz-i bevvayla sadeyağın yarısını parça parça koymalı. Bir kaşıkla çabuk çabuk karıştırırken karışıma ılık sütü azar azar katmalı ve iyice yedirmeli. Sonra karışımı ateşe koyup karıştırarak bir taşım kaynatmalı.
 14. Kalan sadeyağla pyrex bir kayık tabağı yağa bulamalı. Kıymalı karışımı pyrex kayık tabağa döküp bir spatulayla düzlemeli. Sonra kıymanın üstüne püreyi boşaltmak Spatulayla düzledikten sonra kabı 180 dereceye göre ısıtılmış bir fırına sürmeli.
 15. Pürenin üstü iyice kızarınca pyrex kayık tabağı fırından çıkarmalı ve sofraya götürüp dilim dilim keserek servis yapmalı.

Yayınlanma Tarihi: 17 Mart 2011