Kuşkonmazlı Kaşar Peynirli Sigara Böreği Tarifi

Kuşkonmazlı Kaşar Peynirli Sigara Böreği

Kuşkonmazlı Kaşar Peynirli Sigara Böreği Nasıl Yapılır?

 1. KUŞKONMAZLI KAŞAR PEYNİRLİ SİGARA BÖREĞİ
 2. 12 taze iri kuşkonmaz (ya da kuşkonmaz konservesi sap bölümleri atılmış ve baş tarafları ayıklanıp soyulmuş)
 3. 1 hazır yufka (45X30 cm boyutlarında iki eşit dikdörtgen halinde kesilmiş)
 4. 1 çorba kaşığı kaşarpeyniri (ince rendelenmiş)
 5. bir tutam taze çekilmiş karabiber
 6. 1/2 çorba kaşığı zeytinyağı
 7. Bir tencereye su doldurup, kaynatın. Kuşkonmazları 10 cm uzunluğunda kesip, kaynar suda 3 dakika pişirin. Tencereyi ateşten alıp, kuşkonmazları bir süzgece aktarın. Soğuk su altında iyice yıkayıp, suyunu süzdürerek, kâğıt havlu üstüne çıkarın (konserve kuşkonmazlar kullanıyorsanız, bu işlemlere gerek yoktur).
 8. Önce fırınınızı 200 °C'a ısıtın.
 9. Dikdörtgen yufka parçalarını hafifçe unlanmış bir tezgâha serip, her birini önce uzunlamasına 2'ye, sonra da enlemesine 3'e keserek, 15 x 15 cm boyutunda 12 kare biçimi parça elde edin. Parçaların üstlerine rendelenmiş kaşarpeynirini serpin.
 10. Kare biçimi yufka parçalarından birini alıp (öbürlerini kurumalarını önlemek için ıslak bir bezle örtün), üstüne, ucu bir kenardan yufkanın 2,5 cm içinde kalacak biçimde bir kuşkonmaz koyun. Karabiberi serpip, yufkanın bir kenarını kuşkonmazın üstüne doğru, aynı yanda yeralan köşeleri de yanlamasına, hamurun kuşkonmazın karşısındaki köşesi daha dar olacak biçimde katlayın. Hamuru sigara biçiminde sarıp, üstüne fırçayla biraz zeytinyağı sürün. Sonra öbür börekleri hazırlayın.
 11. Sigara böreklerini bir fırın tepsisine dizin. Tepsiyi fırına sürün ve börekleri her yanlarının hafifçe kızarmasını sağlamak için bir kez çevirerek 10 -15 dakika pişirin.
 12. Tepsiyi fırından alıp, sigara böreklerini hiç bekletmeden servis yapın.

Yayınlanma Tarihi: 17 Mart 2011