Ton Balıklı Gül Böreği Tarifi

Ton Balıklı Gül Böreği

Ton Balıklı Gül Böreği Nasıl Yapılır?

 1. TON BALIKLI GÜL BÖREĞİ
 2. 3 hazır yufka (her biri 30X30 cm boyutlarında kesilmiş)
 3. 60 g yağsız beyazpeynir
 4. 1/2 tatlı kaşığı salça
 5. 1 diş sarımsak (dövülmüş)
 6. bir tutam tuz
 7. bir tutam taze çekilmiş karabiber
 8. 2 domates (kabukları soyulup, ikiye kesildikten sonra çekirdekleri temizlenmiş)
 9. 125 g konserve ton balığı (suzu süzüldükten sonra)
 10. 2 tatlı kaşığı dereotu (ince kıyılmış)
 11. 6 dereotu dalı (süsleme için)
 12. Önce fırınınızı 190 °C'a ısıtın. Yufkaları kenarı 9 cm'lik karelere kesip, kurumamaları için üstlerini nemli bir tülbentle örterek bir kenara bırakın.
 13. Küçük bir brioş kalıbına 4'er kare yufka parçasını üst üste koyup, her birini hafif çevirerek çiçek biçimi verin. Kalan yufka parçalarını 5 brioş kalıbına daha aynı biçimde yerleştirip, kalıpları bir tepsi içinde fırına vererek, yufkaları altın sarısı bir renk alıncaya kadar (7 - 8 dakika) pişirin. Tepsiyi fırından alıp, bir kenarda soğumaya bırakın.
 14. Küçük bir kâsede beyazpeynir, salça, sarımsak, tuz ve karabiberi karıştırın. Kâsenin üstüne bir tel süzgeç koyup, içine domatesleri yerleştirin ve elinizle hafifçe bastırarak, sularının kâseye akmasını sağlayın. Süzgeçte kalan domates posalarını ince ince doğrayıp, kâsedeki karışıma katın. tonbalıklarını da ekleyip, karıştırın. Soğuyan çiçek biçimi almış yufkaları kalıplardan dikkatle çıkarıp, içlerine kaşıkla tonbalıklı domatesli karışımı doldurun. Üstlerine kıyılmış dereotunu, serpin ve her birini düz bir tabağa yerleştirerek, dereotu dallarıyla süsledikten sonra, bekletmeden servis yapın.

Yayınlanma Tarihi: 17 Mart 2011