Ispanaklı Peynirli Muska Böreği Tarifi

Ispanaklı Peynirli Muska Böreği

Ispanaklı Peynirli Muska Böreği Nasıl Yapılır?

 1. ISPANAKLI PEYNİRLİ MUSKA BÖREĞİ
 2. 12 hazır yufka parçası (her biri 30x30 cm boyutlarında)
 3. 30 g (2 çorba kaşığı) tuzsuz tereyağı (eritilmiş)
 4. 3 çorba kaşığı zeytinyağı
 5. Ispanaklı harç:
 6. 350 g ıspanak (ayıklanıp yıkandıktan sonra, kabaca doğranmış)
 7. 1 çorba kaşığı zeytinyağı
 8. 1 iri soğan
 9. 1 diş sarımsak (ince kıyılmış)
 10. 60 g beyaz peynir (ufalanmış)
 11. 150 g lor peyniri
 12. 2 çorba kaşığı kıyılmış maydanoz
 13. 1 tatlı kaşığı kekik
 14. 1 1/2 tatlı kaşığı taze nane (kıyılmış)
 15. bir tutam taze çekilmiş karabiber
 16. Peynirli harç:
 17. 250 g beyazpeynir
 18. 1 yumurta
 19. 3 çorba kaşığı dereotu (kıyılmış)
 20. bir tutam taze çekilmiş karabiber
 21. Ispanaklı harcı yapmak için, ıspanakları büyük bir tencereye koyup, üstünü 3 - 4 cm kaplayacak kadar su ekledikten sonra, tencereyi orta ateşe oturtarak, ıspanakları yapraklan buruşana kadar haşlayın. Sonra, iyice yumuşayıncaya kadar (yaklaşık 6 dakika) kaynatmaya devam edip, tencereyi ateşten alarak, ıspanakları bir süzgeçte süzün ve bir tahta kaşığın tersiyle bastırarak, bütün sularını atmalarını sağlayın.
 22. Kalın dipli küçük bir kızartma tavasında zeytinyağını orta ateşte ısıtıp, ısınınca soğan ve sarımsakları ekleyerek, ateşi kısın ve tavanın üstünü kapatıp, karışımı iyice yumuşayıncaya kadar (yaklaşık 10 dakika) pişirin. Tencereyi ateşten alıp, sarmısak- soğan karışımını birtence-reye aktararak, süzülmüş ıspanaklar, lor peyniri, beyazpeynir, kıyılmış maydanoz ve nane ile karabiberi ekleyerek, iyice karıştırın.
 23. Peynirli harcı hazırlamak için beyazpeyniri küçük bir kâsede iyice ezin. Yumurta, kıyılmış dereotu ve karabiberi koyup karıştırın.
 24. önce fırınınızı 180 °C'a ısıtın. Yufka parçalarını üst üste koyup, keskin bir bıçakla tümünü 4 kalın şerit halinde kesin. Şeritlerden birini alıp (geri kalan yufka şeritlerini, kurumamaları için nemli bir tülbentle örtün), kuru tezgâha serin. Eritilmiş tereyağını biraz zeytinyağıyla karıştırıp, bir fırçayla şeridin üstüne hafifçe sürün.
 25. Hazırladığınız harçların birinden bir tatlı kaşığı alıp, yufka şeridinin dip bölümüne yakın koyun ve şeridin bir kenarını, üçgen oluşturacak biçimde harcın üstüne doğru kıvırın. Sonra üstten hafifçe bastırarak, harcın üçgenin içinde yayılmasını sağlayın. Bu doldurulmuş parçayı da gene üçgen oluşturacak biçimde kıvırıp, işlemi şerit bitene kadar sürdürerek, üçgen biçimi böreği bir kenara koyun.
 26. Aynı işlemleri yineleyerek 23 muska böreği daha yapıp, sonra kalan yufka şeritlerini ve öbür harcı kullanarak, 24 börek daha yapın.
 27. Bir fırın tepsisini kalan tereyağı - zeytinyağı karışımıyla hafifçe yağlayın. Muska böreklerini tepsiye aralıklı olarak dizip, böreklerin üstlerine tereyağı - zeytinyağı karışımından artanı fırçayla sürün. Tepsiyi fırına verip, börekleri kabarıncaya ve altın sarısı bir renk alarak buru-şuncaya kadar (15 - 20 dakika) pişirin. Tepsiyi fırından alıp, muska böreklerini sıcak sıcak ya da bir kenarda ılındırdıktan sonra servis yapın.
 28. NOT: İKİ AYRI HARÇLA DOLDURULAN MUSKA BÖREKLER^ BÜYÜK YEMEK DAVETLERİNDE BAŞLANGIÇ YEMEĞİ OLARAK SUNULABİLİR. DAHA KÜÇÜK AİLE YEMEKLERİ İÇİN, YUFKA SAYISI YARI YARIYA AZALTILIP. BÖREKLER YA ISPANAKLI YA DA PEYNİRLİ OLARAK (BÖYLECE TARİFTEKİ HARÇLARDAN BİR KULLANILMAMIŞ OLUR) HAZIRLANABİLİR. KULLANILMAYAN YUFKALAR, DERİN DONDURUCUDA SAKLANABİLİR.

Yayınlanma Tarihi: 17 Mart 2011