Sosisli Sigara Böreği Tarifi

Sosisli Sigara Böreği

Sosisli Sigara Böreği Nasıl Yapılır?

 1. SOSİSLİ SİGARA BÖREĞİ
 2. 3 adet hazır yufka
 3. 220 gram çiçekyağı (1 bardak)
 4. SOSİSLİ İÇİ:
 5. 150 gram dilimlenmiş sosis
 6. 250 gram soğan (3 büyük)
 7. 40 gram margarin (2 çorba kaşığı)
 8. 1/2 demet maydanoz
 9. Tuz
 10. Karabiber
 11. 1 Tazesinden üç adet yufkayı üst üste istifleyerek yaydıktan sonra ortasından eşit bir şekilde dörde kesmeli, sonra da kesilen her dört parçayı da uzunluklarına doğru tekrar ikiye keserek her yufkadan 8 üçgen hamur çıkarmalı, bu yufkaları 25 düzgün parçaya bölmelidir.
 12. 2 Sonra bu üçgen hamurları teker teker alarak, her bir yufkanın geniş tarafına enine doğru, yukarıda iç maddesinde gösterilen malzeme ile, hazırlanmış ve soğutulmuş sosis içinden yarımşar çorba kaşığı hesabiyle parmak şeklinde içi yaydıktan sonra da hamurların yan kısımlarını ince kısımların ve sosislerin üstlerine doğru kapatarak sarmalı, yufkalara 12 - 13 santim boyunda kalın sigara biçiminde şekiller verdirmelidir.
 13. 3 Hamurların sarılmaları sona erince, bunlardan beşer altışar alarak, içinde kızdırılmış 1 bardak rafine çiçekyağı olan tavaya atarak hamurların bir tarafları kızardıktan sonra diğer taraflarını çevirmeli, börekleri kızartmalı ve her kızaran böreği de bir delikli kepçe ile iyice süzülmüş olarak tabağa almalı ve diğer partiyi atarak bütün börekleri kızartmalı ve servis yapmalıdır.

Yayınlanma Tarihi: 17 Mart 2011