Limonlu Yaş Pasta Tarifi

Limonlu Yaş Pasta

Limonlu Yaş Pasta Nasıl Yapılır?

 1. LİMONLU YAŞ PASTA
 2. Malzemesi:
 3. 2 bardak toz şeker
 4. 1 bardak kakao
 5. 1,5 bardak limon suyu
 6. 2 bardak un
 7. 1 komposto kaşığı kabartma tozu
 8. 1/4 bardak tereyağı
 9. 2 yumurta (akı ve sarısı ayrılmış)
 10. İç malzeme:
 11. 3/4 bardak toz şeker
 12. 2 çorba kaşığı nişasta
 13. 1/2 kahve kaşığı tuz
 14. 1/3 su bardağı limon suyu
 15. 1 çorba kaşığı limon kabuğu rendesi
 16. 1/2 bardak su
 17. 1 yumurta (Çarpılmış)
 18. 1 çorba kaşığı tereyağı.
 19. Üstünün kreması:
 20. 6 çorba kaşığı tereyağı
 21. 3,5 bardak pudra şekeri
 22. 1/2 bardak kakao
 23. 1/3 bardak kaymak
 24. 2 kahve kaşığı vanilya
 25. Hazırlanışı:
 26. Şekerin bir bardağını, kakao ve bir bardak limon suyunu karıştırın. Ağır ateşte karıştırarak koyulana kadar pişirin. Kabı ocaktan alıp malzemeyi soğutun. Un, tuz ve kabartma tozunu başka bir kapta karıştırın; Kalan şekerle yağı çarparak köpük köpük hate getirin. Çarpılmış yumurta sarılarını da katarak karıştırın. Sonra iyice çarpın. Unu ve kalan limon suyunu azar azar malzemeye katarken devamlı çarpın. Soğumuş çikolata karışımını da kafarak iyice karıştırın. Yumurta aklarını sertleşip kar gibi olana kadar çarpın ve bunu da malzemeye katarak iyice karıştırın. İki adet yuvarlak kalıbı yağlayın. Malzemeyi bunlara boşaltarak orta sıcaklıktaki fırında 30 dakika pişirin.
 27. İç malzemesi için, şeker nişasta ve tuzu karıştırın. Limon kabuğu, limon suyu, su, çırpılmış bir yumurta ve tereyağı da katarak iyice karıştırın. Kaynar suyun üstüne oturtacağınız kaptaki malzemeyi devamlı karıştırıp pişirin ve koyultun.
 28. Üst kreması için, tereyağını iyice çarpın. Şekerle kakaoyu karıştırın. Unu ve kaymağı azar azar tereyağa katarken iyice çırpın. Koyulup sürülecek hale gelene kadar çarpmaya devam edin. Vanilyayı ilave edin.
 29. Pişmiş olan pastanın birinci katını büyük bir tabağa yerleştirin. Üstüne limonlu kremayı iyice yayın. İkinci katı da bunun üstüne yerleştirin. Kakaolu malzemeyi pastanın üstüne ve yanlarına kalın bir bıçakla sürün. Kalan malzemeyi sıkma torbasına doldurarak pastanın üstünü süsleyin.

Yayınlanma Tarihi: 17 Mart 2011