Badem Kremalı Pasta Tarifi

Badem Kremalı Pasta

Badem Kremalı Pasta Nasıl Yapılır?

 1. BADEM KREMALI PASTA
 2. 20 cm. çaplı hazır pasta keki
 3. Kreması:
 4. 500 gr çekilmiş badem
 5. 250 gr şeker
 6. 250 gr pudra şekeri
 7. 2 yumurta (ya da 4 yumurta sarısı)
 8. 1/2 çay kaşığı badem esansı
 9. 1 çay kaşığı limon suyu
 10. Kremanın Hazırlanışı:
 11. Bademleri ve her iki tür şekeri karıştırın. Yumurtaları ya da sarılarını badem esansı ve limon suyu ile çırpın. Badem karışımına katın ve koyu bir macun kıvamına gelene dek karıştırın. Kurumasını önlemek için, üstünü örtün.
 12. Pastanın Kaplanışı:
 13. Çalışacağınız düzeye biraz şeker serpiştirin. Badem kremasının yarısını kekin üstünden 2,5 cm. daha büyük olacak biçimde açın. Bu açtığınız 2 cm. kalınlığında olmalıdır. Kekin üstünü kaynatılmış ve ezilmiş kayısı reçeli ile kaplayın. Keki, 2 cm. kalınlığında açtığınız Badem Kremasının üstüne çevirin. Küçük bir palet bıçağı ile kremayı kekin üstünün büyüklüğü ile eş yapın. Önce palet bıçağını kremanın altına sokarak keke doğru itip yerleştirin, sonra da kenarlardaki fazlalıkları kesin. Bu kesme işlemini yaparken, bıçak kekin kenarına dayalı olarak kekin çevresinde dönmelidir. Keki düz duruma, yani kremalı kısmını üste getirerek bir tabağın üstüne oturtun. Biri kekin yüksekliğinde diğeri de çevresini dolanacak uzunlukta bir şeriti badem kremasından kesin. Bu şeriti bir rulo haline getirin. Şeritin bir ucunu kekin kenarına dayayarak, yavaş yavaş ruloyu açarken, badem kreması şeritini de kekin çevresine dolayın. Bir palet bıçağı ile kekin - tündeki ve yanlarındaki kremanın birleştiği yerleri düzeltin.
 14. Not: Kare bir keki kaplamak için de aynı yöntemi uygulayın. Yalnız kenarlar için düz bir şerit yerine, kenarların boyutunda dört adet dörtgeni kremadan kesin. Üstü krema ile kaplı keki, olağan ısıdaki nemsiz bir odada krema sertleşip kuruyana dek bırakın. Uzun süre saklanabilen düğün pastalarının Badem Kremasını bir hafta kadar kurutarak, badem kremasındaki yağın, Royal Glaseyi lekelemesini önlemiş olursunuz.

Yayınlanma Tarihi: 17 Mart 2011