Anahtar Pastası Tarifi

Anahtar Pastası

Anahtar Pastası Nasıl Yapılır?

 1. ANAHTAR PASTASI
 2. Gereçler:
 3. 20 cm. çapındaki kalıbı dolduracak Bol Meyveli Kek karışımı
 4. 38 x 25 cm. boyutunda alüminyum kağıt kaplı kek tahtası ya da tepsisi
 5. Kayısı reçeli, kaynatılıp ezilmiş
 6. 1 ölçü Badem Kreması
 7. 1+1/2 ölçü Kalıp ya da Jelatin Glase
 8. 1 ölçü Royal Glase
 9. Pembe şekerci boyası
 10. İstenilen sayılardan glase ile hazırlanmış şekiller
 11. Bol meyveli kek karışımını 13 cm. çapındaki daire ve kenarları 15 cm. olan iki kalıba dökün. Kekin yapılış önerilerine uyumla pişirip soğutun.
 12. 5 cm. çapındaki kurabiye kesicisi ve keskin bir bıçakla daire kekin ortasından bir daire çıkarın. Ortası oyulan daire keki, kek tahtası ya da tepsisine yerleştirin. Kare keki diklemesine ikiye kesin. Bir parçayı daire keke bitişik olarak kek tahtasına yerleştirin. Kare kekin diğer yarısından, 2 adet 6 x 7,5 cm. boyutunda iki dikdörtgen kesin. Bunlardan birisini, kare kekin dairenin bitişiğine koyduğunuz ilk varışının yanına koyun (B). Diğer parçayı ve kalan küçük parçayı da D ve C şeklinde yerleştirin. Böylece Kayısı reçeli ve Badem Kreması ile kaplamanız için anahtar şekliniz hazırlanmış olur. Önerileri uygulayarak daire kekin üstüne Kayısı reçelinden sonra Badem Kremasını sürün. Dairenin ortasındaki yuvarlak boşluktaki Badem Kremasını sürün. Dairenin ortasındaki yuvarlak boşluktaki Badem Kremasını yine 5 cm'lik kurabiye kesicisini kullanarak temizleyin. Daire kekin iç ve dışına Badem Kreması ile kaplayın. Yan kenarları da Badem Kremasından hazırladığınız şeritlerle kapladıktan sonra daire kek ile birleştiriri. Birleştikleri noktaları da Badem Kreması ile kaplayıp, parmaklarınızla düzeltin. Kalan iki küçük parçayı da reçelden sonra Badem Kreması ile kaplayıp hazırladıktan- sonra kek tahtasının üstüne koyun, ama anahtar biçimi ile henüz bir araya getirmeyin. Bir düzeye biraz mısır unu serpiştirip, Kalıp ya da Jelatin Glase'nin üçte ikisini 35 x 20 cm. boyutunda bir dikdörtgen biçiminde açın. Bunu merdanenin üzerinde kaldırıp, anahtarın yuvarlak ve uzun bölümünün üstüne yayın. Ellerinizi mısır ununa bulayıp, glaseyi keki kaplayacak şekilde biçimlendirin. Daire bölümün ortasındaki boşluğa da elinizle iteleyerek glaseyi yerleştirin.
 13. Anahtar biçiminin çevresinde kalan glaseleri temizleyip, bir araya getirerek yoğurun. Daire kekin ortasındaki boşluğu kaplayacak bir şerit biçiminde açıp, boşluğu kaplayın ve ellerinizle yerleştirin. Kalan glaseyi yine açın ve iki kek parçasını kaplayacak duruma getirin. Kalan küçük iki kek parçasını bu glase ile kaplayıp, elinizle düzeltin. Bunu yaptıktan sonra, hazır olan bu parçaları çizimde gördüğünüz şekilde anahtar parçası ile birleştirin. Yağlı kağıttan krema torbasına Royal Glase ile birleştirin. Yağlı kağıttan krema torbasına Royal Glase koyup, orta büyüklükte yıldız uç takın. Anahtarın üst ve alt tüm kenarlarına istiridye biçimleri sıkın.
 14. 4 yemek kaşığı kadar Royal Glaseyi pembe şekerci boyası ile renklendirip, koyduğunuz kağıt torbanın ucuna da ince düz uç takıp, kekin üstündeki istiridyelerin arasına, kenarların üstüne gelecek biçimde yarı daireler sıkın. Kekin alt tarafındaki istiridyelerin arasından bu kez yukarı doğru ama yine kenarın üzerine gelecek biçimde yarı daireler sıkın. Üst, yan ve alttaki istiridyelerin her iki yanına da pembe glase ile boncuklar yapın.
 15. Önceden hazırladığınız glase sayıları da pembe glase boncuklarla çevreleyin. Sayıları kekin üstüne koyup, bir parça glase ile tutturun. Mum koymak istiyorsanız, kalan glase parçalarından mumları yerleştirebileceğiniz şekiller oluşturup, kek tahtasının üstüne yerleştirin.

Yayınlanma Tarihi: 17 Mart 2011