Gümüş Yıl Pastası Tarifi

Gümüş Yıl Pastası

Gümüş Yıl Pastası Nasıl Yapılır?

 1. GÜMÜŞ YIL PASTASI
 2. Gereçler:
 3. 20 cm. çapında Bol Meyveli Kek
 4. Kayısı reçeli kaynatılıp ezilmiş
 5. 1 ölçü Badem Kreması
 6. 30 cm. çapında gümüş renkli kağıt ile kaplı kek tahtası
 7. 2 ölçü Royal Glase
 8. 2,5 cm. genişliğindeki gümüş renkli şeritten 1 m. (kek tahtasının çevresi için)
 9. 4 adet Royal Glaseden yapılmış pasta kirişi
 10. 8 adet gümüş renkli kağıttan yaprak
 11. 4 adet küçük at nalı
 12. Gümüş renkli "Kutlarız "yazısı.
 13. Keki önce Kayısı Reçeli sonra Badem Kreması ile kaplayın. Keki, kek tahtasına yerleştirip üç kat Royal Glase ile de kaplayın. Kalan glaseyi süslemeler için ayırın. Gümüş renkli kek tahtası şeritinden kekin orta yerinden çevresine sarıp, glase ile yapıştırın. Kekin üstünden 5 mm. içerden hazırlamış olduğunuz kirişleri yerleştirip, Royal Glase ile yapıştırın.
 14. Kağıt krema torbasına glaseden koyarak ve orta büyük lükteki yıldız uç ile kekfn üst çevresine yıldızlar sıkın. Her kirişin birleştiği noktanın altına üçgen biçimleri vererek yine aynı uç ile birkaç yıldız sıkın. Her birleşme noktasına biraz glase ile birer yaprak tutturun. Glaselediğiniz kek tahtasında her kirişin altına kağıttaki kiriş desenini iğne ile delerek çıkarın ve yıldız şekilleri ile bu kiriş çizimlerini belirleyin. Yıldızlarla belirlediğiniz bu çizimlerin içlerini, düz uç taktığınız kağıt torbadan sıkacağınız glase ile karalama olarak doldurun. Her kiriş deseninin arasına biraz glase sıkarak kekde olduğu gibi, kek tahtasında da buralara birer gümüş kağıt yaprak yerleştirin.
 15. Kekin üstündeki yaprakların arasını ortalayarak, biraz glase ile gümüş at nallarını yapıştırın. "Kutlarız" yazısını kekin ortasına yerleştirip, bir parça glase ile sağlamlaştırır Dilerseniz daha önceki önerileri uygulayarak, istediğiniz sayı ya da yazıları da glaseden oluşturarak kekin ortasına yerleştirebilirsiniz.
 16. Not: Bildiğiniz gibi evliliklerin 25. yılları gümüş evlilik yılı olarak anılır. Bu tür bir olayı kutlamak için uygulanacak bir pasta örneğidir.

Yayınlanma Tarihi: 17 Mart 2011