Altın Yıl Pastası Tarifi

Altın Yıl Pastası

Altın Yıl Pastası Nasıl Yapılır?

 1. ALTIN YIL PASTASI
 2. Gereçler:
 3. 20 cm. kare Bol Meyveli Kek
 4. Kayısı reçeli, kaynatılmış ve ezilmiş
 5. 1 ölçü Badem Kreması
 6. 25 cm. kare altın renginde kağıt kaplı kek tahtası
 7. 2 ölçü Royal Glase
 8. 16 adet çan (Glaseden yapılmış)
 9. Altın renginde şekerci boyası
 10. Beyazlı ve altın renkli kurdeleden fiyonk
 11. Altın renginde "50" sayısı
 12. 1 m. altın renginde kurdele, dar enli
 13. Keki Kayısı Reçeli ve Badem Kreması ile kapladıktan sonra kek tahtasına yerleştirin. Üç ince tabaka Royal Glase ile kaplayın. Kalan glaseyi üstünü süslemek için ayırın.
 14. Yağlı kağıttan krema torbasına ince düz uç takarak önceden yapmış olduğunuz çanların çevrelerine boncuklar sıkın. Bu boncuklar kuruyunca ince bir fırça ve altın rengindeki şekerci boyası ile boncukları boyayın. Çanların altlarındaki kağıtları çıkarın.
 15. Orta büyüklükteki yıldız uç ile kekin üst ve alt çevresine istiridyeler yapın.
 16. Torbanıza ince düz uç takarak kekin üstündeki istiridyelerin altına yan kenara yarım daireler sıkın. Yarım dairelerin birleştikleri noktalara birer boncuk sıkın.
 17. Her kenarın tam ortasına glase ile ikişer çan yapıştırın. Çanlardan her köşeye dek kenarların üzerinde beşer yıldız yapın.
 18. Torbanıza ince düz uç takarak her yıldızın ortasından diğer yıldızın ortasına yarı daire biçiminde çizgiler çekin. Her yıldızın ortasına birer boncuk koyarak bu boncukları ve kekin üstündeki istiridyeleri kenarda bağlayan yarı daire ierin birleşme noktasına koyduğunuz boncukları fırça ile altın rengine boyayın.
 19. Kekin üstünde her köşeye ikişer çan koyarak glase ile yapıştırın. Beyaz ve altın renkli fiyong ile "50" sayısını da kekin üstüne yerleştirin. Kek tahtasını altın renkli şeritle çevreleyip, glase ile tutturun. Almaşık olarak, kekin ortasına koymak için dilediğiniz sayı, yazı ya da markayı koyabilirsiniz.
 20. NOT: Evlilikteki 50. mutlu yıllarını kutlayan çiftler için altın bir pasta.

Yayınlanma Tarihi: 17 Mart 2011