Doğum Pastası Tarifi

Doğum Pastası

Doğum Pastası Nasıl Yapılır?

 1. DOĞUM PASTASI
 2. Gereçler:
 3. 20 cm. çapında Bol Meyveli Kek
 4. Kayısı reçeli, kaynatılıp ezilmiş
 5. 1 ölçü Badem Kreması
 6. 25 cm. yapında kek tahtası ya da tepsi, gümüş rengi kağıt kaplı
 7. 1 ölçü Kalıp Glase
 8. Süsleme:
 9. Pembe şekerci boyası
 10. 1 adet beyaz plastik kokteyl çubuğu
 11. 3 cm. x 10 cm. beyaz dantel
 12. 3 cm. genişliğinde 1 m. pembe kurdele
 13. 1 ölçü Royal Glase
 14. Kekin üst ve yanlarını önce Kayısı reçeli sonra da Badem Kreması ile kaplayın. Gümüş kağıt kaplı kek tahtası ya da tepsisine yerleştirin. Keki bir kez de Kalıp Glase ile kaplayın. Ellerinizi mısır ununa bulayıp kalan glase parçalarını yoğurup, üçte ikisini pembe şekerci boyası ile renklendirin.
 15. Beşiği yapmak için bir yumurtadan yararlanın. Yumurtanın üstüne mısır unu sürüp, yuvarlak ucu yukarı gelecek şekilde bir yumurtalığın içine oturtun. Bir parça beyaz glaseye ellerinizle biçim verip, yumurtanın üstüne oturtup, şekillendirin ve glasenin fazlalıklarını keskin bir bıçakla alın. Kurumaya bırakın.
 16. Kalan glaseyi 5 cm. uzunluğunda bir kalem biçimine getirin. İkiye kesip, yumurtanın üstündeki glaseye (beşiğe) ayak yapın. Glaseden bebeğin vücudunu ve başını yapın. Pembe glaseden bir parçaya yastık ve örtü biçimi verin. Bıçakla örtünün üstüne desenler çiziştirin. Pembe glaseden ince bir rulo hazırlayarak beşiğin etrafını çevrelemek için kurutun. Parmaklarınızla bu parçaya bastırarak düzgünleş-tirin. Beşik parçasını yumurtanın üstünden alıp üst kenarlarına fırça ile yumurta akı ya da su sürün. Kenarı için hazırladığınız parçayı buraya yerleştirip, hafifçe bastırın. Yastığı ve bebeği beşiğe yerleştirip örtüsünü de örtün. Bebeğin yastığının arkasına kokteyl çubuğunu saplayın. İkiye katlayıp, iki bitişik kenarını birbirine diktiğiniz dantel parçasını cibinlik olarak kokteyl çubuğunun üzerine yerleştirin.
 17. Kurdeleyi keki çevreleyecek ölçüde kesip, glase ile keke tutturun. Kalan glaseden gül koncaları yapın. Ucuna küçük yıldız taktığınız kağıt torbaya glase koyarak, kekin kenarında, kek tahtasının üstünde yıldızlar yapın. Kekin üst kısmına birer yıldız kadar ara bırakarak yıldızlar yaptıktan sonra, kekin kenarına da bu boşlukları karşılayacak biçimde yıldızlar yapın. Bir kurabiye keseceği ile kekin tam ortasında 8 cm. çapında bir çember belirleyin. Önceden hazırladığınız! glase gülleri bu çembere dizin. Kalan glaseyi pembeye boyayıp ince düz bir uç ile kekin alt kenarında kek tahtasının üstündeki yıldızların ortalarına birer pembe boncuk oturtun. Yine aynı uç ve pembe glase ile kekin üstündeki yıldızlarla kenarlardaki yıldızların ortalarım birleştiren çizgiler çekin. Kekin üstündeki yıldızların ortalarına birer pembe boncuk yapın. Beşiği, kekin ortasındaki güllerin tam orta yerine yerleştirin.
 18. Not: Bir bebeğe bundan güzel "Hoşgeldin" olamayacağı gibi, bebek sahipleri de bu pastadan daha tatlı birşeyle sevinçlerini kutlayamazlar.

Yayınlanma Tarihi: 17 Mart 2011