Genç Kiz Parmaği Tarifi

Genç Kiz Parmaği

Genç Kiz Parmaği Nasıl Yapılır?

 1. GENÇ KIZ PARMAĞI
 2. Krem Anglez:
 3. 180 gr (3/4 su bardağı) toz şeker
 4. 8 yumurtanın sarısı
 5. 1+1/2 tatlı kaşığı mısır nişastası
 6. 180 gr sütlü çikolata (3+3/4 su bardağı ılık sütte eritilmiş)
 7. 1 tatlı kaşığı vanilya esansı
 8. 250 gr tuzsuz tereyağı
 9. 180 gr (1 su bardağı) çekilmiş badem
 10. 1 çay kaşığı badem esansı
 11. 1/2 su bardağı + 1 çorba kaşığı meyve suyu
 12. 1/2 su bardağı su
 13. 36 parmak bisküvisi
 14. Krem anglezi hazırlamak için büyük ve derin bir kapta şeker ve yumurta sarılarını telle 2-3 dakika açık sarı bir renk alıncaya kadar çırpınız.
 15. Mısır nişastasını ekleyip çırpınız. Devamlı çırparak sütte eritilmiş çikolatayı yavaş yavaş katınız.
 16. Karışımı büyük bir tencereye koyup kısık ateşte tahta bir kaşıkla devamlı karıştırarak kalınlaşıncaya kadar pişiriniz. (Top top olmaması için kaynatmamaya dikkat ediniz.)
 17. Tencereyi ateşten alıp 1-2 dakika dinlendirdikten sonra süzerek büyük ve derin bir kaba aktarınız. İçine vanilya esansını koyup çırpınız.
 18. Kabı içinde soğuk su bulunan bir tencerenin içine oturtup soğutuncaya kadar karıştırınız. Soğuyunca tencereden çıkarıp üstünü örterek buzdolabında soğumaya bırakınız.
 19. Orta büyüklükte derin bir kapta, tahta kaşıkla tereyağı ve çekilmiş bademleri krema haline getiriniz.
 20. Buzdolabından soğumuş karışımı alarak içine tereyağı-badem kremasını ekleyiniz. Badem esansını ve 1 çorba kaşığı meyve suyu karışıma çırparak katınız.
 21. Geri kalan 1/2 su bardağı meyve suyunu ve suyu derince bir kaba koyunuz. Parmak bisküvilerini teker teker kaba katarak tel bir ızgaranın üstüne bırakınız.
 22. 7+1/2 su bardaklık bir kalıbın içini yağlı kağıtla kaplayınız. Dibini parmak bisküvileriyle hiç boşluk bırakmadan kaplayınız. Kabın iç kenarlarını da kıvrımları aşağı, bombeli kısımları dışa gelecek biçimde parmak bisküvileriyle kaplayınız.
 23. Büyük tenceredeki karışımı kağıtla kaplanmış kalıbın içine, araya kalan parmak bisküvilerinden katarak, dökünüz. Kalıbın üstünü mumlu kağıtla örtüp, üstüne içinde ağırlık olan bir tabak oturtunuz.
 24. Kalıbı buzdolabına koyup en az 6 saat yada bir gece bekletiniz.
 25. Kalıbı buzdolabından alıp, tabağı ve kağıdı çıkarınız. Servis tabağını ters olarak üstüne kapatınız ve her ikisini sıkıca kavrayıp kalıbı hafifçe sallayarak ters-yüz ediniz.
 26. Servis edeceğiniz vakte kadar yeniden buzdolabmda bekletiniz.
 27. Not: Akşam yemeğinden sonra tatlı olarak sunabileceğiniz, çevresi parmak bisküvileriyle çevrili genç kız parmağı, lezzetli bir kalıpta turtadır. Servisten önce krem şanti ve çikolata rendesiyle süslenebilir.

Yayınlanma Tarihi: 17 Mart 2011