Süprem Soslu Levrek Tarifi

Süprem Soslu Levrek

Süprem Soslu Levrek Nasıl Yapılır?

 1. SÜPREM SOSLU LEVREK
 2. 1,5 kg levrek
 3. 2 kaşık tereyağı
 4. 2-3 fiske hindistancevizi
 5. 1,5 baş soğan
 6. 1-2 ceviz kadar havuç
 7. yarım bayat ekmek
 8. 2 kaşık un
 9. 1 fincan sirke
 10. 2 kahve kaşığı karabiber (tane)
 11. 2 dal kereviz
 12. yarım limon
 13. tuz
 14. karabiber
 15. İçi tereyağı yağlanmış bir tepsiye temizlenmiş balık birer kişilik filetolar halinde yanyana, aralıksız yerleştirilir. Tuz, karabiber ve limon suyu konur. 3 - 4 kaşık da su ilâve edildikten sonra tepsiyi tamamen örtecek büyüklükte bir kâğıt, yağlanarak filetoların üzerine örtülür.
 16. İnce kesilmiş ekmek dilimleri, kabukları çıkarıldıktan sonra, verev ya da üçgen biçiminde kesilerek yağda kızartılır.
 17. İki kaşık dolusu un bir kaşık kadar tereyağı ile tencerede telle karıştırılarak (pembeleştirilmeden) bir parça kavrulur. Sonra, 2-3 bardak balık suyu birden üzerine boşaltılır. (Bu su şöyle elde edilir: Balığın başı ve bel kemiği küçük parçalara bölünür. Kırıntılariyle birlikte 6 - 7 bardak soğuk su konarak bir kapta ısıtılır. Bir yandan da kereviz, soğan ve havuç, küçük parçalar halinde doğranıp balığa ilâve edilir. Tane karabiber ve limon suyu konulduktan sonra içindeki su tahminen 3 bardak miktara ininceye kadar kaynatılır, sonra süzülür.) Bu usulle hazırlanan su ilâve edildikten sonra salça dibine sarmaması için bir kaç kez kaynatılır. İçine hindistancevizi ve yeteri kadar tuz atılır.
 18. öte yandan yarım baş soğan, ince ince kıyılarak salçaya eklenir. Yavaş yavaş kaynatılarak 10-15 dakika pişirilir. Burada, salça kıvamının, ezilmiş yoğurt koyuluğundan biraz daha suluca olmasına dikkat edilir.
 19. Sonra filetolar, kağıdı ile birlikte orta ısılı fırında, kızartılmadan, 15-20 dakika pişirilir. Servis tabağının dibine yerleştirilen kızarmış ekmeklerin üzerine filetolar yerleştirilir. Balıkların piştiği tepside su varsa üzerinde gezdirilir. Hazırlanan süprem salçası da balıkların üzerine dökülür, servis yapılır.

Yayınlanma Tarihi: 10 Mart 2011