Sebzeli Patlıcan Kayığı Tarifi

Sebzeli Patlıcan Kayığı

Sebzeli Patlıcan Kayığı Nasıl Yapılır?

 1. SEBZELİ PATLICAN KAYIĞI
 2. 1 patlıcan (yaklaşık 500 g, boylamasına 2'ye kesilmiş)
 3. 1 orta boy patates (kabuğu soyulup, iri zar biçiminde doğranmış)
 4. 1 havuç (kazınıp, iri zar biçiminde doğranmış)
 5. 1 orta boy kabak (kazınıp; iri zar biçiminde doğranmış)
 6. 12,5 cl. (1/2 su bardağı) tuzsuz tavuk (ya da sebze) suyu
 7. 1 küçük soğan (ince dilimlenmiş)
 8. bir tutam kimyon
 9. Baharat karışımı:
 10. 1/4 tatlı kaşığı kimyon
 11. 1/4 tatlı kaşığı zerdeçal
 12. 1/4 tatlı kaşığı kakule
 13. 1/4 tatlı kaşığı kişniş
 14. bir tutam karanfil (dövülmüş)
 15. bir tutam hintcevizi rendesi
 16. bir tutam toz kırmızıbiber
 17. bir tutam tarçın
 18. Baharat karışımı malzemesini bir kâsede iyice karıştırıp, bir kenara bırakın.
 19. Bir tencereye 2,5 cm yükseklikte su koyup, içine delikli buğulama kabı yerleştirerek, tencereyi harlı ateşe oturtun ve suyu bir taşım kaynatın. Kaynayınca buğulama kabına patates parçaları ve havuç parçalarını koyup, 2 dakika buharda pişirin. Kabak parçalarını ekleyip, sebze karışımını 5 dakika pişirin. Tencereyi ateşten alıp, sebzeleri bir salata kâsesine aktararak, bir kenara bırakın. Buğulama kabını yeniden tencereye yerleştirin.
 20. Ucu sivri küçük bir bıçakla yarım patlıcanların kabuklarını 1 'er cm'lik şeritler bırakarak soyun. Sonra içlerini bıçakla alıp, aldığınız içleri zar biçimindedoğrayın. Oyulmuş yarım patlıcanları buğulama kabına, oyulmuş yüzleri alta gelecek biçimde yerleştirin. Tencerenin kapağını kapatıp, harlı ateşe oturtarak, içindeki suyu bir taşım kaynatın. Kaynamaya başladıktan sonra patlıcanları kabukları yumuşayıncaya kadar (yaklaşık 5 dakika) buharda pişirip, tencereyi ateşten alın ve yarım patlıcanları bir servis tabağına aktararak, soğumaya bırakın.
 21. Fırınınızı 190 °C'a ısıtın. Tavuk (ya da sebze) suyunu bir tencereye koyup, tencereyi harlı ateşe oturtarak, tavuk suyunu bir taşım kaynatın. Kaynayınca kâsedeki baharat karışımını ve soğan dilimlerini koyup, ara sıra karıştırarak, soğanlar iyice yumuşayıncaya kadar (yaklaşık 3 dakika) pişirin. Zar biçiminde doğranmış patlıcan içlerini ekleyip, karıştırarak, karışımı yaklaşık 5 dakika pişirin. Salata kâsesindeki patates, kabak ve havuç parçaları ile kimyonu ekleyip, iyice karıştırarak, tencereyi ateşten alın.
 22. Tenceredeki sebze karışımını oyulmuş yarım patlıcanlara doldurup, patlıcanları bir fırın kabına yan yana yerleştirin. Sonra üstlerini bir alüminyum folyoyla örtüp, kabı fırına vererek, patlıcan kayıklarını 30 dakika pişirin.
 23. Kabı fırından alıp, alüminyum folyoyu atın. Patlıcan kayıklarının uçlarındaki sertçe bölümleri keserek atıp, bekletmeden servis yapın.

Yayınlanma Tarihi: 10 Mart 2011