Taze Soğanlı Sarımsaklı Mantar Sote Tarifi

Taze Soğanlı Sarımsaklı Mantar Sote

Taze Soğanlı Sarımsaklı Mantar Sote Nasıl Yapılır?

 1. TAZE SOĞANLI SARIMSAKLI MANTAR SOTE
 2. 2 iri baş sarımsak (dişleri ortaya çıkacak biçimde, sap taraflarından kesilmiş)
 3. 2 çorba kaşığı natürel zeytinyağı
 4. 1/4 tatlı kaşığı tuz
 5. 300 g mantar (yıkanıp, kurulandıktan sonra, doğranmış)
 6. 1/4 tatlı kaşığı kekik
 7. bir tutam karabiber (taze çekilmiş)
 8. 6 taze soğan (ayıklandıktan sonra, beyaz bölümleri boylamasına ikiye kesilmiş, yeşil yaprakları 2,5 cm boyunda doğranmış)
 9. Önce fırınınızı 180 °C'a ısıtın. Sarımsakları mutfak tezgâhına koyup, elinizin içiyle üsHen hafifçe bastırarak dişlerin çıkmasını sağlayın. Sarımsak dişlerini bir fırın kabına koyup, üstlerine zeytinyağının 1 tatlı kaşığını gezdirerek, tuzun yarısını serpin. Kabı fırına verip, sarımsakları 45 dakika pişirin.
 10. Kabı fırından alıp, sarımsakların üstüne 1 tatlı kaşığı zeytinyağı gezdirerek, kabı yeniden fırına verin ve sarımsakları üstleri altın sarısı bir renk alıncaya kadar (yaklaşık 30 dakika) pişirmeyi sürdürün. Sonra kabı fırından alıp, sarımsakları bir kenarda 10 dakika ılındırarak, kabuklarını soyun ve bir kenara bırakın.
 11. Kalan zeytinyağını ve fırın kabının dibindeki zeytinyağını bir tavaya koyup, kalan tuzu üstüne serperek, tavayı orta ateşe oturtun ve yağı ısıtın. Isınınca mantarları koyup, kekik ve karabiberi serperek, mantarları bütün suyunu çekinceye ve altın sarısı bir renk alıncaya kadar (3 -4 dakika) pişirin. Sarımsaklar ve taze soğanların beyaz bölümlerini ekleyip, karıştırdıktan sonra, karışımı sık sık karıştırarak 3 dakika pişirin. Taze soğanların yeşil bölümlerini ekleyip, karıştırdıktan sonra, karışımı 2 dakika daha pişirerek, tavayı ateşten alın. Taze soğanlı - sarımsaklı mantar soteyi bir servis tabağına aktarıp, servis yapın.
 12. ML® Mantarlı Taze Fasulye için tıklayın

Yayınlanma Tarihi: 10 Mart 2011