Zeytinli Brüksellahanası Mikrodalga Tarifi

Zeytinli Brüksellahanası Mikrodalga

Zeytinli Brüksellahanası Mikrodalga Nasıl Yapılır?

 1. ZEYTİNLİ BRÜKSELLAHANASI (MİKRODALGA)
 2. 750 g brüksellahanası (ayıklanıp, her biri 2'ye kesilmiş)
 3. 15 g (1 çorba kaşığı) tuzsuz tereyağı
 4. 7 g (1 çorba kaşığı) un
 5. 12,5 cl. ( 1/2 su bardağı) tuzsuz tavuk (ya da sebze) suyu
 6. 2 tatlı kaşığı tozşeker
 7. 1/2 tatlı kaşığı kekik
 8. bir tutam fesleğen (kıyılmış)
 9. 1/2 kırmızı dolmalık biber (sapı ve çekirdekleri temizlendikten sonra, ızgara edilerek kabuğu soyulmuş ve ince şeritler halinde kesilmiş)
 10. 3 iri siyah zeytin (çekirdekleri çıkarıldıktan sonra, dilimlenmiş)
 11. 2 çorba kaşığı Parmesan (ya da kaşar) peyniri rendesi
 12. Bir fırın kabına brüksellahanalarını koyup, 6 cl (1/4 su bardağı) su ekleyerek, kabın üstünü plastikfilmle örtün. Sonra fırına verip, % 100 ısıtılmış fırında lahanaları yumuşayıncaya kadar (7 - 9 dakika) pişirin. Kabı fırından alıp, bir kenara bırakın.
 13. Sosu hazırlamak için, tereyağını ateşe dayanıklı bir cam kâseye koyun. Kâseyi fırına vererek, % 100 ısıtılmış fırında tereyağı eriyinceye kadar (30 saniye) bekletin. Kâseyi fırından alıp, unu koyarak, çırpma teliyle pürüzsüz hamur kıvamı alıncaya kadar karıştırın. Tavuk (ya da sebze) suyu, tozşeker, kekik ve fesleğenleri ekleyip, brüksellahanalarının bulunduğu kabın dibindeki pişme suyunu da katarak, çırpma teliyle karıştırın. Sonra kâseyi fırına verip, karışımı % 100 ısıtılmış fırında 1 dakika pişirin. Kâseyi fırından alıp, kırmızı biber şeritleri ve zeytin dilimlerini ekledikten sonra, karıştırıp, sosu brüksellahanalarının üstüne boşaltarak, Parmesan (ya da kaşar) 3 peyniri rendesini serpiştirin. Kabı yeniden fırına verip, brüksellahanalarını % 100 ısıtılmış fırında 1 dakika ısıttıktan sonra servis yapın.

Yayınlanma Tarihi: 10 Mart 2011