Brokoli Ve Kuşkonmazlı Patates Mikrodalga Tarifi

Brokoli Ve Kuşkonmazlı Patates Mikrodalga

Brokoli Ve Kuşkonmazlı Patates Mikrodalga Nasıl Yapılır?

 1. BROKOLİ VE KUŞKONMAZLI PATATES (MİKRODALGA)
 2. 4 iri patates (iyice yıkanıp, kurulandıktan sonra, her biri çatalla birkaç yerinden delinmiş)
 3. 250 g brokoli
 4. 125 g kuşkonmaz
 5. 1 tatlı kaşığı natürel zeytinyağı
 6. 15 cl. (3/5 su bardağı) krema
 7. 1/2 tatlı kaşığı tuz
 8. bir tutam karabiber (taze çekilmiş)
 9. 2 çorba kaşığı taze soğan (doğranmış)
 10. bir tutam kırmızıbiber
 11. Brokolilerin saplarını uçtan çiçeklere kadar soyup, keserek çiçeklerini ayırın. Soyulmuş sapları verevine ince dilimleyin. Kuşkonmazları uçlarına kadar soyup, uçları keserek ayırın. Sapları ince doğrayın.
 12. Brokkoli çiçekleri ve sap parçaları ile kuşkonmaz uçları ve sap parçalarını bir fırın kabına koyup, 2 çorba kaşığı su ekleyerek, kabın üstünü plastik filmle örtün. Kabı fırına verip, brokkolileri ve kuşkonmazları % 100 ısıtılmış fırında yumuşayıncaya kadar (2 - 3 dakika) pişirdikten (pişme süresince 2 kez altüst edin) sonra, kabı fırından alarak, bir kenara bırakın.
 13. Patateslerin üstüne bir fırçayla zeytinyağından sürüp, bir alüminyum folyo üstünde fırına vererek, % 100 ısıtılmış fırında 10 dakika pişirin. Altüst edip, % 100 ısıtılmış fırında 10 dakika daha pişirdikten sonra, fırından alarak, keskin bir bıçakla uzunlamasına yarın ve bir servis tabağına yerleştirin. Kremayı ateşe dayanıklı bir cam kâseye koyup, tuzu ve karabiberi serperek, karıştırın. Kâseyi fırına vererek, kremayı % 100 ısıtılmış fırında 1 dakika ısıtın. Bu arada patateslerin yarık yerlerine haşlanmış brokkoli ve kuşkonmazları doldurun. Kâseyi fırından alıp, kuşkonmaz ve brokkolilerin üstüne sıcak kremayı bir kaşıkla bölüştürün. Taze soğanları ve kırmızıbiberi de serpip, bekletmeden servis yapın.

Yayınlanma Tarihi: 10 Mart 2011