Kremali Palican Oturtmasi Tarifi

Kremali Palican Oturtmasi

Kremali Palican Oturtmasi Nasıl Yapılır?

 1. KREMALI PALICAN OTURTMASI
 2. 1250 gram kalın patlıcan
 3. 110 gram çiçekyağı (1/2 bardak)
 4. 3/4 bardak et suyu
 5. İçi: 150 gram kıyma
 6. 40 gram sadeyağı, ya da margarin (2 çorba kaşığı)
 7. 150 gram soğan (2 orta)
 8. 200 gram domates (1 büyük)
 9. Tuz
 10. BEYAZ SOSU:
 11. 20 gram sadeyağı, ya da margarin (1 çorba kaşığı)
 12. 20 gram un (1/2 kahve fincanı)
 13. 200 gram süt (3 kahve fincanı)
 14. 25 gram rende gravyer (1 kahve fincanı)
 15. Tuz
 16. 1 Bir kuşaneye; 2 silme çorba kaşığı sadeyağı ya da margarin ile, küçük kesilmiş 2 orta soğan koyarak, soğanlar az pembemsi bir renk alıncaya kadar kavurmalı ve sonra bunlara; 150 gram da kıyma katarak kıymalar sularını salıp da tekrar çekinceye kadar soğanlarla kavurmalı, sonra bu soğanlı kıymalara; kabuk ve çekirdekleri çıkarılmış ve küçük parçalara doğranmış 1 büyükçe domates ile 1 tatlı kaşığı da tuz katarak, domatesler de sularını çekinceye kadar kıymaları bir 15 dakika daha pişirmeli kuşaneyi ateşten alarak bir tarafa ayırmalıdır.
 17. 2 Kıyma pişmekte iken, diğer taraftan da 1250 gram patlıcanı iki, iki buçuk parmak kalınlığında yuvarlaklara kestikten ve ortalarını oyduktan sonra üstlerine 1 çorba kaşığı tuz serperek, acı sularının çıkması için yarım saat bir tarafta bekletmeli ve yarım saat sonra bu patlıcanları sıkmak suretiyle acı sularını çıkardıktan sonra bunları, içinde kızdırılmış yarım bardak çiçekyağı olan tavaya atarak, patlıcanların her iki tarafları pembe bir renk alıncaya kadar kızartmalı ve bir delikli kepçe ile tavadan çıkararak, yanyana olmak üzere ve oyuk yerleri yukarıda olamak üzere bir tepsiye yerleştirmelidir.
 18. 3 Patlıcanların tepsiye yerleştirilmeleri sona erince, bunların üstlerindeki oyuklara, pişirerek bir tarafa bırakmış olduğumuz kıymayı kaşık kaşık koymalı, sonra bunlara; iki defada olmak üzere üç çeyrek bardak da et suyu katarak, tepsinin kapağı kapatılmış olarak patlıcanlar suyunu tamamen çekinceye kadar küçük ateşte pişirmelidir.
 19. 4 Patlıcanlar ateşten ineceğine yakın, bir kuşaneye 1 silme çorba kaşığı sadeyağı, ya da margarin ile yarım kahve fincanı un koyarak, sarartmadan, ancak 2 dakika kadar kavurmalı, sonra bunlara; 3 kahve fincanı sıcak süt ile, 1 tatlı kaşığı da tuz katmalı ve bir taraftan da dövercesine karıştırarak bunları birbirleriyle eritmeli, sonra da karışım boza kıvamında bir koyuluğa gelinceye kadar aşağı yukarı 10 dakika daha karıştırarak pişirmeli, sonra bu, karışımı, sularını çekmiş olan kıymalı patlıcan dilimllerinin üstlerine dökerek salçayı düzenli bir şekilde patlıcanların üstlerine yaymak suretiyle patlıcanları görünmez bir hale getirmeli, salçanın üstüne de 1 kahve fincanı rende gravyer peyniri serptikten sonra tepsiyi fırına sürerek üstleri kızanncaya kadar aşağı yukarı 15 dakika fırınlamalı ve fırından alarak servis yapmalıdır.

Yayınlanma Tarihi: 10 Mart 2011