Soslu Patlican Ve Biber Tavasi Tarifi

Soslu Patlican Ve Biber Tavasi

Soslu Patlican Ve Biber Tavasi Nasıl Yapılır?

 1. SOSLU PATLICAN VE BİBER TAVASI
 2. 1250 gram patlıcan
 3. 250 gram domates (3 küçük)
 4. 6 dolmalık biber
 5. 350 gram rafine çiçekyağı (1,5 bardak)
 6. Tuz
 7. ÜSTÜNE:
 8. 3 büyük domates
 9. 8 diş sarımsak
 10. Tuz
 11. 1 Düzgün ve büyükçe 1250 gram patlıcanın kabuklarını alaca denen şekilde, yani bir parmak eninde kabuk bırakmak, birer parmak tıraş edercesine ince kesmek suretiyle ayıkladıktan sonra, bunları yarım parmak kalınlığında ister yuvarlak, ister çapraz veya daha uzun olmak üzere dilimlere kesmeli ve sonra da üstlerine bir çorba kaşığı kadar tuz serptikten sonra patlıcanlar acı sularını salmaları için bunları tuzlu su içinde yarım saat kadar bir tarafa bekletmelidir.
 12. 2 Patlıcanlar sularını salınca; bunları, iki avuç içinde iyice sıkarak, sularının iyice çıkmasını sağlamalı, sonra sıkılan her patlıcanı, içinde iyice kızdırılmış bir buçuk bardak rafine çiçekyağı olan tavaya atarak, patlıcanların ancak bir tarafları pembeleştikten sonra, diğer taraflarını çevirmek suretiyle kızartmak ve kızaçan her patlıcanı da bir delikli kepçe ile iyice süzülmüş olarak tavadan çıkarmalı ve servis tabağına almalıdır.
 13. 3 Bir kuşaneye, patlıcanların kızardığı yağdan 1 kahve fincanı koyarak kızdırmalı, buna soyulmuş ve küçük doğranmış 3 büyük domates, tuzla dövülmüş 8 diş sarımsak ve tuz ilâve ederek, domatesler salçamsı bir hal alıncaya kadar arada bir karıştırmak suretiyle pişirilerek elde edilmiş domates salçasını servis tabağındaki patlıcanların üzerine dökmek suretiyle servis yapılmalıdır.

Yayınlanma Tarihi: 10 Mart 2011