Kuşanede Etli Bamya Tarifi

Kuşanede Etli Bamya

Kuşanede Etli Bamya Nasıl Yapılır?

 1. KUŞANEDE ETLİ BAMYA
 2. 750 gram bamya
 3. 120 gram sadeyağı, ya da margarin
 4. 300 gram soğan (2 büyük)
 5. 400 gram domates (2 büyük)
 6. 200 gram kuzu eti
 7. 3 yeşil biber
 8. 1 küçük limonun suyu
 9. 3 bardak su
 10. Tuz
 11. BAMYALARI YATIRMAK İÇİN:
 12. 1,5 kahve fincanı sirke
 13. 3 silme çorba kaşığı tuz
 14. 1 Kart ve içi çok büyük çekirdekli olmayan 750 gram bamyanın tepelerin külâhvari tıraş edercesine sivri kestikten sonra, içlerine su işleyebilmesi için de altlarının sivri kısımlarını da kesmek suretiyle bütün bamyaları böylece bir tepsiye ya da tencereye ayıklamalı, sonra da ayıklanmış bu bamyaların üstlerine 3 silme çorba kaşığı tuz ile bir buçuk kahve fincanı sirke katarak hepsini harmanlarcasına iyice bir karıştırmalı ve yarım saat kadar bir tarafa bırakmalıdır.
 15. 2 Bamyalar, tuz ve sirkede yatmakta iken, diğer taraftan da bir kuşaneye; 6 silme çorba kaşığı sadeyağı, ya da margarin ile, küçük kesilmiş 3 büyük soğan koyarak, karıştırmak suretiyle soğanları 10 dakika kadar kavurmalı ve sonra bunlara; 200 gram kuşbaşı doğranmış kuzu eti katmalı ve 5 dakika kavurmalı, sonra bu kavrulmuş etlere 1 tatlı kaşığı tuz ile ancak yarım bardak da su katarak tekrar 20 dakika daha pişirmeli ve ateşten alarak ılınmaya bırakmalıdır.
 16. 3 Etleri düzenli bir şekilde kuşanenin altına yaymalı, üstüne de bir sıra, yuvarlak dilimlere kesilmiş bir miktar domates döşedikten' sonra, bunun üstüne de yanyana ve sık olmak üzere, tuzlu sirkede yatırılmış ve bol suda iki üç defa yıkanmış bir sıra bamya döşemeli ve bunun üstüne de tekrar bir sıra domates, bir sıra bamya olmak üzere bütün bamyaları böylece kuşaneye istiflemek suretiyle döşemelidir.
 17. 4 Bamyaların döşenmeleri sona erince, bunlara; küçük kesilmiş 3 yeşil biber, 1 küçük limon suyu, 1 tatlı kaşığı tuz, iki küçük bardak su ile, etin piştiği soğanlı yağları da katarak üstlerine ıslatılmış ve buruşturulmuş bir yağ kâğıdı örtmeli ve tencerenin kapağı kapatılmış olarak, bamyalar sularını çekip de iyice yumuşak bir hal alıncaya kadar önce kuvvetlice, sonra da orta kuvvetteki ateşte olmak üzere bunları, 40 - 60 dakika arasında pişirrneli ve kuşaneyi ateşten alarak üstüne büyükçe bir tabak kapatmalı ve kuşaneyi altüst etmek suretiyle bamyaları tabağa almalı ve servis yapmalıdır.
 18. Not: Tuz ve sirkede yatırmaktaki neden, bamyaların salyalarını bırakmaması içindir. Bamyaları düzgün dizmeden, gelişigüzel bir şekilde kuşaneye katılabilir.

Yayınlanma Tarihi: 10 Mart 2011