Yoğurtlu Patlican Ve Biber Tavasi Tarifi

Yoğurtlu Patlican Ve Biber Tavasi

Yoğurtlu Patlican Ve Biber Tavasi Nasıl Yapılır?

 1. YOĞURTLU PATLICAN VE BİBER TAVASI
 2. 1250 gram patlıcan
 3. 250 gram domates (3 küçük)
 4. 6 dolmalık biber
 5. 350 gram rafine çiçekyağı (1,5 bardak)
 6. Tuz
 7. ÜSTÜNE:
 8. 250 gram yoğurt
 9. 1/2 kahve fincanı su
 10. 4 diş sarımsak
 11. Tuz
 12. 1 Düzgün ve büyükçe 1250 gram patlıcanın kabuklarını alaca denen şekilde, yani bir parmak eninde kabuk bırakmak, birer parmak tıraş edercesine ince kesmek suretiyle ayıkladıktan sonra, bunları yarım parmak kalınlığında ister yuvarlak, ister çapraz veya daha uzun olmak üzere dilimlere kesmeli ve sonra da üstlerine bir çorba kaşığı kadar tuz serptikten sonra patlıcanlar acı sularını salmaları için bunları tuzlu su içinde yarım saat kadar bir tarafa bekletmelidir.
 13. 2 Patlıcanlar sularını salınca; bunları, iki avuç içinde iyice sıkarak, sularının iyice çıkmasını sağlamalı, sonra sıkılan her patlıcanı, içinde iyice kızdırılmış bir buçuk bardak rafine çiçekyağı olan tavaya atarak, patlıcanların ancak bir tarafları pembeleştikten sonra, diğer taraflarını çevirmek suretiyle kızartmak ve kızaçan her patlıcanı da bir delikli kepçe ile iyice süzülmüş olarak tavadan çıkarmalı ve servis tabağına almalıdır.
 14. 3 Sonra patlıcanların kızardığı bu yağa, her ikisi de ortalarından uzunluklarına doğru ikiye kesilmiş 3 küçük domates ile 6 dolmalık biber de katarak, domates ve biberlerin ancak renkleri dönünceye kadar aşağı yukarı 2 dakika öldürdükten sonra, domates ve biberleri tabaktaki patlıcanların etrafına yerleştirmeli ve yanında bir kâse ve salçalık içinde yarım kahve fincanı su ile dövülmüş 250 gram yoğurt olduğu halde servis yapmalıdır. (Sarımsak isteğe bağlıdır).
 15. ML® Limonlu Patlıcan Kızartması için tıklayın

Yayınlanma Tarihi: 10 Mart 2011