Patatesli Buğu Pirzola Tarifi

Patatesli Buğu Pirzola

Patatesli Buğu Pirzola Nasıl Yapılır?

 1. PATATESLİ BUĞU PİRZOLA
 2. Kullanılacak malzeme (4 kişi için):
 3. 750 gram koyun pirzolası,
 4. 2 iri sarı patates,
 5. 1 baş soğan,
 6. 3 çorba kaşığı sadeyağ,
 7. 2 iri domates veya 1/2 kahve fincanı domates salçası,
 8. 1 demet dereotu,
 9. 3/4 bardak su,
 10. yeteri kadar tuz ve karabiber,
 11. 2 tutam kekik.
 12. Tencerenin kapatılması İçin:
 13. 1/2 bardak un,
 14. 3/4 kahve fincanı su.
 15. Yapımı: Tepsinin kapatılması için unla suyu iyice karıştırarak koyu bir hamur meydana getirmeli ve bunu bir kenara bırakmalı.
 16. Yayvan bir tencereye veya büyük bir güvece pirzola kalemlerini yan yana ve düzenli bir biçimde yerleştirmeli. Kekiği serpmeli. Pirzolaların üstüne ince ince doğranmış soğanı yaymalı. Kabukları soyulduktan ve çekirdekleri çıkarıldıktan sonra küçük parçalara doğranmış domatesi veya 1 kaşık suda eritilmiş domates salçasını soğanın üstüne boşaltmalı. Kabukları soyulduktan sonra ince ince doğranmış patates dilimlerini de yayarak tencereye veya güvece koyduktan sonra ince ince doğranmış de. reotunu, karabiberi ve tuzu serpmeli. 3/4 bardak suyu da döktükten sonra tencerenin veya güvecin kapağını ters olarak kapamalı. Üstüne çok ağır bir taş oturttuktan sonra önceden hazırlanmış hamurla tencerenin kapağıyle birleşen kenarlarını içerideki buharın çıkmasını önleyecek bir biçimde hamurlamalı.
 17. Kabın hamurlanması sona erince bunu çok hafif ısılı bir ateşe oturtmalı. 15.20 dakika sonra ısıyı yavaş yavaş artırarak tenceredekileri 2 1/4-2 1/2 saat kadar pişirmeli. Sonra kabı ateşten almalı. Hamurları keserek kapağı açmalı ve pirzolaları servis tabağına aktarıp sıcak sıcak servis yapmalı.
 18. Bu yemeği güveçte pişirenlerin ayrıca servis tabağına almalarına lüzum yoktur. Güveci olduğu gibi sofraya çıkarabilirler.

Yayınlanma Tarihi: 9 Mart 2011