Jambon Ezmesi Jöle Tarifi

Jambon Ezmesi Jöle

Jambon Ezmesi Jöle Nasıl Yapılır?

 1. JAMBON EZMESİ JÖLE
 2. Kullanılacak malzeme (6 kişi için):
 3. 1/2 kilo yağsız haşlanmış jambon,
 4. 1 çorba kaşığı tereyağı
 5. 1 çorba kasığı un,
 6. 4/5 bardak tavuk suyu.
 7. 1110 gram krema,
 8. 1 kutu jelatin,
 9. yeteri kadar tuz.
 10. Yapımı: Tereyağını bir kapta eritin. Sonra bu yağı çırparken azar azar unu katarak yedirin. Unla yağ iyice karıştıktan sonra karıştırmaya ara vermeksizin buna iplik gibi ince bir biçimde akıtacağınız tavuk suyunu katın. Karışımı aralıksız karıştırarak onbeş dakika kaynatın. Sonra ateşten indirip ince delikli bir süzgeçten geçirin bir kenarda soğumaya bırakın. Beri yanda jambonu kıyma makinesinden iki-üç defa geçirerek kıyın. Sonra bunu soğumuş unlu tavuk suyuyla iyice karıştırın. Karışımı bir süre için buzdolabına kaldırın.
 11. Bu arada jelatini, kutusundaki tanımlamaya uyarak hazırlayın ve bir kenarda soğumaya bırakın.
 12. Buzdolabında en azından bir saat kalacak olan jambon ezmeli karışımı dolaptan çıkarın. Tahta bir kaşıkla çabuk çabuk karıştırarak köpürtün. Sonra bir başka kapta iyice çırpmış olacağınız kremayla karıştırın. Tahta kaşıkla karıştırmaya ara vermeden önce tadına bakın. Gerekirse biraz tuz katın. Sonra kenarlarında donmuş bir parmak kalınlığında jelatin bulunan kalıba boşaltın. Üstünü yine jelatinle örttükten sonra kalıbı iyice donuncaya kadar buzdolabında tutun.
 13. İsteyenler ezmeden bir fincan kadarını bir kenara ayırırlar. Sonra bunu krema şırıngasıyle sıkarak türlü biçimlerle servis tabağının çevresine korlar. Bunların üstüne de jelatin döktükten sonra servis tabağını da buzdolabına kaldırırlar.

Yayınlanma Tarihi: 9 Mart 2011