Mantarli Eskalop Tarifi

Mantarli Eskalop

Mantarli Eskalop Nasıl Yapılır?

 1. MANTARLI ESKALOP
 2. Kullanılacak malzeme (4 kişi için):
 3. Bonfilelik 8 süt danası eti dilimi,
 4. 50 gram sadeyağ,
 5. 1/2 demet maydanoz,
 6. 1 diş sarımsak,
 7. 300 gram taze mantar,
 8. 1 limon,
 9. 6 çorba kaşığı zeytinyağı,
 10. yeteri kadar karabiber ve tuz,
 11. 2 kahve fincanı un.
 12. Yapımı: Mantarların toprağa değen saplarını kesip atın. Nemli bir çuval beziyle sürterek saplarının ve şapkalarının zarını çıkarın. Sonra elinizi limonlu suyun içinde tutarak mantarları dilim dilim doğrayın ve bu ekşi suda bırakın.
 13. 25 gram sadeyağla 4 çorba kaşığı zeytinyağının içine suları süzülmüş mantarları atın. Tuzunu, biberini serptikten sonra mantarları orta ısılı bir ateşte iyice pişirin. Mantarlar pişince tavayı ateşten indirmeden önce kıyılmış maydanozu ve kıyılırcasına ince doğranmış sarmısağı mantarların üstüne serpin. Şöyle bir karıştırdıktan sonra tavayı ateşten indirin. Bu işler olurken bir başka tavaya 25 gram sadeyağla 2 çorba kaşığı zeytinyağını koyup kuvvetli ateşte kızdırın. Sonra dövülmüş, tuzlanmış ve una bulanmış dana eti dilimlerini kızgın zeytinyağına koyun, bunların her iki yanını nar gibi kızartın.
 14. Dana eti dilimleri kızarınca bunları servis tabağına yerleştirin. Henüz yeni pişen mantarları da bu eskalopların üstüne yayın. Mantarın suyunu da üzerlerine döktükten sonra sıcak sıcak servis yapın.

Yayınlanma Tarihi: 9 Mart 2011