Paşa Rostosu Tarifi

Paşa Rostosu

Paşa Rostosu Nasıl Yapılır?

  1. PAŞA ROSTOSU
  2. Kullanılacak malzeme (4 kişi için):
  3. 1200 gramlık dana eti (nua tarafından),
  4. 1+1/2 kahve fincanı sadeyağ,
  5. 1 tatlı kaşığı ince kıyılmış fesleğen yaprağı,
  6. 1 tatlı kaşığı kekik
  7. yeteri kadar tuz.
  8. Yapımı: Süt danasının nua tarafından kesilmiş etini salam bağlar gibi temiz bir sicimle bağlamalı. Sonra tuzunu serpip bunu büyükçe bir güvece koymalı. Yarım fincan sadeyağı kattıktan sonra güvecin ağzını örtmeli ve bunu orta ısılı bir fırına koymalı. Güvecin ağzı daima kapalı kalmak ve vakit vakit eti çevirmek üzero bunu iki saat kadar fırında tutmalı. Et pişince güvecin ağzını açmalı ve vakit vakit çevirerek eti on dakika daha fırındı tutmalı. Böylece etin her yanı kızarınca güveci fırından çıkarmalı. Etin yarısını dilimleyip sıcak yerde tutulacak servis tabağına düzenli bir biçimde yerleştirmeli. Geri kalanını da başka bir yemekte kullanmak üzere bir kenara koymalı.
  9. Güveci etten kalan salçayla birlikte ateşe oturtmalı. Beri yanda tahta kaşıkla döverek kalan sadeyağı yumuşatmalı. Buna kekikle fesleğen yapraklarını katmalı ve bunları yağla iyice karıştırmalı. Sonra bu karışımı güveçteki salçanın içine atmalı ve çabuk çabuk karıştırarak hepsini birbirine yedirmeli.
  10. Salça kaynamaya başlayınca bunu dilimlenmiş ve sıcak bir yerde tutulan rostonun üstüne gezdirerek dökmeli ve hemen servis yapmalı.

Yayınlanma Tarihi: 9 Mart 2011