Beğendili Kuzu Incik Tarifi

Beğendili Kuzu Incik

Beğendili Kuzu Incik Nasıl Yapılır?

 1. BEĞENDİLİ KUZU İNCİK
 2. THY Skylife
 3. Malzemeler:
 4. 4 adet kuzu incik but
 5. 20 adet erik kurusu
 6. 8 adet uzun patlıcan
 7. 40 gr taze iç fındık
 8. 1 adet kuru soğan
 9. 1 adet kırmızıbiber
 10. biberiye
 11. tabak süslemek için baharat.
 12. Beğendi Malzemesi:
 13. 8 adet patlıcan
 14. 2 çorba kaşığı un
 15. 1 su bardağı süt
 16. 1 çorba kaşığı tereyağı
 17. yeterince muskat
 18. tuz ve biber.
 19. Hazırlanışı:
 20. İncikler bir tencerede soğan, sarımsak ile sotelenir. Salçası ve suyu ilave edilip 2,5 saat kaynatılır. Piştikten sonra soğutulup, kemiğinden ayrılır. Ufak parçalara bölünür. Tencerede kalan sos koyulaşana kadar çektirilip kıvamı ve yoğunluğu artırılır. Haşlanan etlere taze fındık içi katılıp kalıplara doldurulur. Temizlenmiş incik kemikleri bu kalıpların ortasına tekrar koyulur.
 21. Erik Püresi:
 22. Kuru erikler suda haşlanır. Çekirdekler çıkartılıp püre haline getirilir. Bir spatula ile kalıplara yerleştirdiğimiz etlerin üzerine sürülür.
 23. Patlıcan Püresi:
 24. Patlıcanlar közlenip soyulur. Çekirdekleri ayıklanır ve kalburdan geçirilir. Bir tencerede tereyağı eritilip un ilave edilir. Un biraz kavrulduktan sonra süt ilave edilip beşamel yapılır. Daha sonra kalburdan geçirdiğimiz patlıcanlar ilave edilir ve son olarak muskat tuz ve biber ile tatlandırılır. Daha sonra köpük krema makinesi içersine koyulur ve tabağa sıkılır. Patlıcan köpüğü servis tabağına sıkılır. Üzerine kuzu incikler koyulup çektirilmiş sos ile birlikte servis edilir.

Yayınlanma Tarihi: 9 Mart 2011