Kalkan Yumurtali Omlet Tarifi

Kalkan Yumurtali Omlet

Kalkan Yumurtali Omlet Nasıl Yapılır?

 1. KALKAN YUMURTALI OMLET
 2. Kullanılacak malzeme (4 kişi için):
 3. 1 kilo kalkan yumurtası,
 4. 4 tavuk yumurtası,
 5. 1/2 demet maydanoz veya 1/2 demet dereotu,
 6. Yeteri kadar tuz,
 7. 1 limon,
 8. 2 çorba kaşığı margarin yağı.
 9. Yapımı: Kalkan yumurtalarını iyice yıkadıktan sonra bunların üzerindeki ince zarı çıkarıp içindeki yumurtacıkları yayvan bir kâseye boşaltmalı. Bir çatalla veya tahta bir kaşıkla ezercesine çırpmalı. Yumurtalar çatlayıp renk değiştirinceye kadar çırpıldıktan sonra daha önceden temizlenmiş ve kıyılırcasına ince doğranmış de-reotunu (veya maydanozu) katmalı. Yeteri kadar tuz serptikten sonra tavuk yumurtalarını da kırıp kâseye boşaltmalı ve çırpmaya devam ederek karışımı birbirine yedirmeli.
 10. Yarım kaşık margarin yağını tavada kızdırmalı. Yağ, yanmadan kızınca kâsedeki karışımın dörtte birini tavaya boşaltıp yaymalı. Omletin alt yüzü katılaşmaya başlayınca geniş bir kevgirle veya omlet küre-ğiyle alt-üst etmeli. Omletin öbür yüzü de katılaşmaya başlayınca (çok katı olmamalıdır), omlet küreğiyle servis tabağına almalı.
 11. Her seferinde yarım kaşık yağ kullanarak öbür omletleri de pişirmeli. Her omleti tavadan alınca yarım limonun suyundan üzerine gezdirerek az limon suyu dökmeli. Kalan yarım limonun dilimleriyle de servis tabağının çevresini süslemeli ve sıcak sıcak servis yapmalı.

Yayınlanma Tarihi: 9 Mart 2011