Avci Yumurtasi Tarifi

Avci Yumurtasi

Avci Yumurtasi Nasıl Yapılır?

 1. AVCI YUMURTASI
 2. Kullanılacak malzeme (4 kişi için):
 3. 8 yumurta,
 4. 25 gram kuru mantar,
 5. 50 gram tereyağı,
 6. 1 demet maydanoz,
 7. 2 kaşık domates salçası,
 8. 1 baş küçük soğan,
 9. yeteri kadar karabiber ve tuz.
 10. Yapımı: Mantarları soğuk suda ıslatın. Maydanozları ayıklayıp yıkayın, kıyın, sonra kullanmak üzere bir kenara koyun soğanı da rendeleyin. Tereyağıyla kıyılmış soğanı bir kuşaneye koyup ateşe oturtun. Soğanlar pembeleşinceye kadar tahta kaşıkla karıştıracak kavurun. Soğanlar pembeleştikten sonra mantarları sudan çıkartın, süzün ve tencereye boşaltın.
 11. Tuzunu ve biberini serptikten sonra birkaç dakika daha kavurduktan sonra biraz kaynatın. Kuşanedekiler kaynayınca ılık suda eritilmiş olan domates salçasını katın, kapağını kapatın ve vakit vakit karıştırarak mantarları yarım saat hafif ateşte pişirin. Salçanın suyu çekildikçe sıcak su veya et suyu katın. Salça piştikten sonra yıkanmış ve kıyılmış maydanozu tencereye katın ve karıştırın.
 12. Tencereyi ateşten indirin. Mantarlı salçayı geniş ve çukur bir pyrex tabağa boşaltın. Kabı ateşe oturttuktan sonra yumurtaları, sarıları bozulmadan salçanın üstüne teker teker kırın, yumurtaların beyaz kısımlarını hafifçe tuzlayın. Yeteri kadar da karabiber serptikten sonra yumurtaları pişirin. Sonra pyrex kabı sofraya götürüp servis yapın.

Yayınlanma Tarihi: 9 Mart 2011