Volovanli Yumurta Tarifi

Volovanli Yumurta

Volovanli Yumurta Nasıl Yapılır?

 1. VOLOVANLI YUMURTA
 2. 12 adet yumurta
 3. 12 adet volovan böreği
 4. SALÇASI:
 5. 50 gram tereyağı ya da margarin
 6. 50 gram jambon (arzuya bağlı)
 7. 50 gram füme dil
 8. 200 gram mantar
 9. 125 gram tavuk suyu (1/2 bardak)
 10. 1 kahve fincanı et özsuyu ya da mader salçası veya 300 gram domates (2 orta)
 11. 1 çorba kaşığı dömiglas (varsa)
 12. 1 tatlı kasığı limon suyu
 13. Tuz
 14. Karabiber
 15. 1 Bir kuşaneye; yarım bardak tavuksuyu, bir tatlı kaşığı limon suyu, bir tatlı kaşığı tuz, ile üç beş kez yıkanmış ve fındık büyüklüğünde doğranmış 200 gram mantar koyarak, çok kuvvetli ateşte 4 dakika haşlamalı, suyunu bir küçük kaba süzmeli, mantarları ve suyunu bir tarafa bırakmalıdır.
 16. 2 Bundan sonra, bir kuşaneye iki silme çorba kaşığı tereyağı, her ikisi de kibrit çöpü şeklinde ince doğranmış ellişer gram jambon ve dil (Jambon sevmeyenler; 100 gram füme dil kullanmalıdır) koyarak karıştırmak suretiyle ancak iki dakika kavurmalı, sonra bunlara; bir kahve fincanı hazırlanmış et özsuyu salçası ya da mader salçası veya kabuk ve çekirdekleri çıkarılmış, küçük doğranmış ve püre haline gelinceye kadar yağsız pişirilmiş, 2 orta domates ya da yarım kahve fincanı konserve tuzsuz domates salçası, varsa bir çorba kaşığı dömiglas ile bir kahve kaşığı da biber ilâve ederek, kuşanenin kapağını kapatmalı ve salça boza kıvamında bir koyuluğa gelinceye kadar pişirmeli, sonra salçaya mantarları da ilâve ederek iki dakika daha pişirdikten sonra ateşten almalı ve soğumaması için sıcak bırakmalıdır.
 17. 3 Bir fırın tepsisine; büyükçe ve ağız kısımları fazla açık olarak ısmarlanmış 12 adet pişmiş volovan böreğini yerleştirdikten sonra bunların genişçe ağız kısımlarmdan içlerine birer adet yumurta kırmalı, tuzlamalı, sonra da tepsiye, ısısı üstten verilmiş kızgınca firma sürerek, yumurtaların üstlerinde hafifçe bir beyazlık meydana gelinceye kadar aşağı yukarı 5 dakika pişirmeli, sonra da volovanları, üstlerinde yumurtalar olduğu halde servis tabağına aldıktan sonra, yumurtaların üstlerine hazırlamış olduğumuz mantar salçasını eşit olarak ilâve etmeli ve hemen servis yapmalıdır.
 18. Not: Arzu edilirse, volovanları: 350 gram un, 350 gram margarin ya da tereyağı, 185 gram su, 20 gram tuz ile hazırlamalıdır.

Yayınlanma Tarihi: 9 Mart 2011