Kalipta Salçali Yumurta Tarifi

Kalipta Salçali Yumurta

Kalipta Salçali Yumurta Nasıl Yapılır?

 1. KALIPTA SALÇALI YUMURTA
 2. 12 adet yumurta
 3. 10 gram margarin (1/2 çorba kaşığı)
 4. EKMEKLERİ:
 5. 12 dilim ekmek
 6. 60 gram margarin (3 çorba kaşığı)
 7. SALÇASI:
 8. 500 gram domates (3 orta)
 9. 40 gram margarin (2 çorba kaşığı)
 10. 1 bardak et suyu
 11. 1 Yarım parmak inceliğinde ve yumurtaları içinde pişirecek olduğunuz küçük kalıplar şeklinde 12 dilim ekmek keserek; bunlari içinde kızdırılmış 3 silme çorba kaşığı margarin olan tavaya atarak, ekmeklerin her iki taraflarını nar gibi oluncaya kadar kızartmak ve ekmekleri bir delikli kepçe ile yağdan çıkarılarak servis tabağına yerleştiraneli ve bir tarafa bırakmalıdır.
 12. 2 Sonra tek bir yumurtayı, ancak yarısı ya da üç çeyrek kısmına kadar alabilecek küçüklükteki küçük formaların içlerini yarım çorba kaşığı yağile iyice yağladıktan sonra, yağlanmış herbir kalıbın içine birer adet yumurta kırmalıdır.
 13. 3 Sonra bu yumurta kalıplarını, içinde su kaynamakta olan, yayvan bir tepsiye oturttuktan sonra, kalıplatın içlerine su kaçmaması için ateşi hafifçe kısmalı ve yumurtalar pişip de üstleri beyaz bir hal alıncaya kadar aşağı yukarı 30 dakika pişirmeli (kalıpların üstlerine birer kapak kapatılabilirse yumurtalar 15 ya da 20 dakika içinde pişirilebilir.)
 14. 4 Sonra da kalıpların sudan çıkararak yumurtaları tabaktaki küçük ekmeklerin üstlerine oturtmalı, üstlerine de hazırlanmış domates salçasını dökmeli ve servis yapmalıdır.
 15. NOT: Bu yumurtada, mader veya et özsuyu salçası kullanılabilir.

Yayınlanma Tarihi: 9 Mart 2011