Enginarli Yumurta Tarifi

Enginarli Yumurta

Enginarli Yumurta Nasıl Yapılır?

 1. ENGİNARLI YUMURTA
 2. Kullanılacak malzeme (6 kişi için):
 3. 6 yumurta,
 4. 4 enginar,
 5. 75 gram un,
 6. 750 gram süt,
 7. 150 gram tereyağı,
 8. 1 mantar,
 9. 250 gram çiğ krema,
 10. 1/2 bardak et suyu,
 11. 2 çorba kaşığı zeytinyağı,
 12. yeteri kadar tuz.
 13. Yapımı : İyice temizleyeceğiniz mantarı haşladıktan sonra ince ince kıyın. 50 gram yağla karıştırarak küçük bir ekmek biçimini verin ve buzdolabına koyup dondurun. Yumurtaları katı olarak pişirin. Kabuklarını soyup soğumaya bırakın. Soğuyunca dilim dilim kesin. Enginarları iyice temizleyip kabuklarını ve tüylerini atın, sadece körpe tarafı kalsın. Sonra bunları ikiye ya da dörde bölün ve limonlu soğuk suda tutun. Bir kaba iki çorba kaşığı zeytinyağıyle 30 gram tereyağı koyup eritin. Sonra bu kapta sudan çıkarıp süzdüğünüz enginarları 20 dakika pişirin. Gerekirse yarım bardak et suyu katarak enginarları iyice yumuşayıncaya kadar pişirin.
 14. Sütü kaynatın. Bir kaba kalan tereyağını koyup eritin buna unu döküp yağa yedirin ve rengini kaybetmeden kavurun. Sonra azar azar kaynar sütü katarak karışımı iyice karıştırın. Beşamel salçası iyice karışınca tahta kaşıkla karıştırmaya devam ederek bunu beş dakika kaynatın. Sonra ateşten indirip soğutun. Soğuyunca çiğ kremayı dökün ve iyice karıştırarak birbirine yedirin.
 15. Bir servis tabağına beşamel salçasının yarısını döküp yayın. Bunun üzerine sırasıyle birer kat enginar, yumurta ve mantarlı yağ dilimi koyun. En üstünü yine beşamel salçasiyle örtüp servis yapın.

Yayınlanma Tarihi: 9 Mart 2011